top of page
Search
Logička matrica

Za unapređenje poljoprivrede i proizvodnje mesa osigurano 70 milijuna eura poticaja


Poljoprivrednici obrađuju zemlju na moderan način kosteći dvojne kulture na istom polju dok krave pasu na polju.

Cilj je osigurati održivi rast, poboljšati životne i radne uvjete u ruralnim područjima kako bi kroz 70 milijuna eura poticaja mogli povećati svoje proizvodne kapacitete.


Projektni prijedlozi zaprimat će se od 15. travnja do 18. lipnja 2025. godine

 

Dugoročna sigurnost opskrbe hranom za Hrvatsku se ostvaruje prelaskom na pametan, održiv, konkurentan, otporan i diversificiran poljoprivredni sektor. Takav poljoprivredni sektor predstavlja strateški plan koji je Hrvatska predstavila EU kao dio zajedničke poljoprivredne politike. 


Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u tu će svrhu od 15. travnja do 18. lipnja 2025. godine primati projektne prijedloge za preradu mesa i mlijeka te za preradu voća i povrća. Proizvođačima mesa i poljoprivrednicima je na raspolaganju 70 milijuna eura i to 40 milijuna eura za preradu mesa i mlijeka i 30 milijuna za preradu voća i povrća. Potpora se može ostvariti u najnižem iznosu od 15 tisuća eura, dok je najviši iznos potpore 3 milijuna eura. 


Na natječaj se mogu prijaviti fizičke i pravne osobe registrirane za preradu poljoprivrednih proizvoda koje su u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu upisane u odgovarajućim registrima za poslovanje s hranom životinjskog, uključujući hranu za životinje, ili neživotinjskog podrijetla najmanje godinu dana. Jednako tako, na natječaj se mogu prijaviti fizičke i pravne osobe koje nisu registrirane za preradu poljoprivrednih proizvoda, ali su upisane u Upisnik poljoprivrednika najmanje godinu dana u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu. Mogu se prijaviti i proizvođačke organizacije priznate u skladu s posebnim propisima koji uređuju rad proizvođačkih organizacija do trenutka podnošenja zahtjeva za potporu.


I poljoprivredna gospodarstva mogu biti atraktivan biznis 


Moderno poljoprivredno gospodarstvo u ruralnom kraju koji su preko poticaja uspjeli izgraditi modernu priču o poljoprivredi.

Poljoprivreda je Hrvatskoj važna jer 63 posto zemljišta čine ruralna područja u kojima živi više od 1,7 milijuna ljudi, što je oko 42 posto stanovništva. Na području Hrvatske imamo više od 134 tisuće poljoprivrednih gospodarstava, a oko 70 posto gospodarstava pokriva manje od 5 hektara. Osigurati održivi rast i razvoj poljoprivrednih gospodarstava i prerađivačkog sektora znači poboljšati i životne i radne uvjete u ruralnim područjima. Pritom je cilj hrvatskog plana smanjiti razlike u dohotku između malih i srednjih poljoprivrednih gospodarstava i onih većih. Potpora poljoprivrednicima i ruralnim područjima općenito, osim održavanja proizvodnje, a time i radnih mjesta važno je i zbog daljeg razvoja ruralnih područja i zaustavljanja njihove depopulacije. Razvojem proizvodnje kvalitetne hrane povećava se konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava. U tu svrhu će gotovo 700 poljoprivrednih gospodarstava dobiti potporu za niz ulaganja kao što je izgradnja staklenika i skladišnih kapaciteta za stajski gnoj, uspostavu sustava navodnjavanja i kupovina poljoprivredne opreme. Više od 350 subjekata u preradi dobit će potporu za izgradnju objekata ili kupnju opreme za preradu poljoprivrednih proizvoda. 


Ekosheme za odlikaše 


Ilustracija eko sheme gdje na istom polju rastu dvije različite poljoprivredne kulture.

Pritom se nastoji riješiti i niz izazova u području okoliša i klime s kojima se suočava poljoprivredni sektor. Poljoprivredne emisije u Hrvatskoj uglavnom proizlaze iz gospodarenja tlom i gnojem i stoga će, kako bi se zaštitilo dobro stanje tla i klime, hrvatski poljoprivrednici morati poštovati nova obvezna pravila za zaštitu organske tvari i sadržaja ugljika u tlu. To će znatno pridonijeti ublažavanju klimatskih promjena, povećanju kvalitete vode i bioraznolikosti, ali i zdravlja ljudi i životinja. Planom se predviđa uvođenje ekoshema, odnosno poticaja za poljoprivrednike koji dobrovoljno primjenjuju metode kojima se u području okoliša i klime ostvaruju veće ambicije od onih koje su obvezne. U okviru ekoshema za koje se prima potpora osigurat će se bolji plodored i upotreba usjeva koji vežu dušik, kao što su, na primjer, mahunarke, održavanje obilježja krajobraza, upotreba prirodnog gnojiva na obradivom zemljištu, ispaša na pašnjacima i primjena metoda kojima se smanjuje erozija tla. U tu će se svrhu poticati očuvanje živice i suhozida te ekstenzivnih voćnjaka i maslinika. U okviru plana očuvat će se 27 autohtonih pasmina ugroženih domaćih životinja jer su važne za prilagodbu klimatskim promjenama i osiguravanje održive proizvodnje hrane. 


Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu


Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In


Pogledajte naš nadolazeći webinar:

Webinar Novi europski Bauhauss koji objašnjava nove regulative gradnje i mogućnosti financiranja kroz eu fondove.

8 views0 comments

Comments


bottom of page