top of page
Search
Logička matrica

Traži se: ambiciozan i uvjerljiv investicijski koncept. Nagrada: 60 tisuća eura

Jedinice lokalne samouprave mogu ostvariti financiranje tehničke, pravne i financijske ekspertize




Za razvoj jedinica lokalne i područne samouprave potrebni su dobri planovi temeljeni na odgovarajućim studijama i analizama. Studije izvodljivosti, inženjerske studije, analize pravnog okruženja, analize tržišta i financijske analize su dokumenti neophodni za uspješno planiranje razvoja jedinica lokalne i područne samouprave. Sedmi poziv European City Facility, EUCF, otvoren do 18. prosinca 2024. nova je mogućnost za navedene jedinice samouprave da ostvare bespovratnu potporu u iznosu od 60 tisuća eura za potrebne analize i studije. 


Koji su ciljevi EUCF-a

Ciljevi EUCF-a su pružiti tehničku, pravnu i financijsku ekspertizu, osigurati izradu investicijskih koncepata, jačanje kapaciteta i obuka lokalnih službenika, olakšati pristup financijama i konzultacijama i dosegnuti 10000 gradova i potaknuti slične aktivnosti. Poziv je namijenjen jedinicama lokalne i područne regionalne samouprave, udruženjima jedinica lokalne i područne regionalne samouprave i lokalnim javnim tijelima koja objedinjuju jedinice lokalne i područne regionalne samouprave koje mogu alocirati sredstva vlastitim djelatnicima i vanjskim stručnjacima te na ostale načine kojima se ostvaruje cilj. European City Facility, EUCF, ima kao svoj cilj podržati općine i lokalne vlasti u razvoju koncepata ulaganja povezanih s provedbom aktivnosti utvrđenih u njihovim klimatskim i energetskim akcijskim planovima. Krajnji cilj EUCF-a je izgraditi značajan niz projekata ulaganja u održivu energiju u općinama u Europi. 

EUCF je otvoren za sve općine, odnosno lokalne vlasti, njihove grupe i lokalne javne subjekte koji okupljaju općine/lokalne vlasti iz 27 država članica EU-a, Islanda i Ukrajine. Kandidati moraju imati klimatski i/ili energetski plan. To uključuje SECAP, Sustainable Energy and Climate Action Plans, razvijene unutar inicijative Covenant of Mayors, ili druge klimatske i/ili energetske planove s ciljevima ublažavanja. Štoviše, podnositelji zahtjeva moraju pokazati političku predanost razvoju Koncepta ulaganja putem pisma potpore potpisanog od strane gradonačelnika ili drugog relevantnog političkog predstavnika. Hrvatske jedinice lokalne samouprave prijavljuju se na kompetitivne pozive za dodjelu sredstava te sudjeluju u konkurenciji s gradovima iz 10 drugih država članica iz regije Središnje i istočne Europe. Nakon šest provedenih poziva, hrvatskim gradovima i općinama su odobrene 22 prijave. Podnositelj zahtjeva mora se obvezati na razdoblje praćenja EUCF-a od dvije godine. Bespovratna sredstva ne mogu izravno financirati stvarna ulaganja, ali pokrivaju troškove mobilizacije resursa i pristupa uslugama za razvoj koncepta ulaganja. Prijave se ocjenjuju na temelju četiri kriterija ocjenjivanja, a to su ambicioznost predloženog investicijskog koncepta, upravljačka struktura za razvoj investicijskog koncepta, strategija angažmana dionika i koherentnost i uvjerljivost. U skladu s ciljevima EUCF-a, lokalne vlasti/općine snažno se potiču da udruže snage i resurse i podnesu zajedničke prijave, kako bi se povećala ambicija prijave i povećale šanse za uspjeh.

 

Zašto je dobro prijavljivati investicijske koncepte

Gradovi i općine imaju važnu ulogu u ostvarivanju zadanih europskih ciljeva za postizanje održive energetske tranzicije: od podrške manjim projektima i njihovog okrupnjivanja u veće investicijske portfelje do facilitiranja procesa i povezivanja lokalnih dionika s investitorima i financijskim institucijama. Ipak, česta prepreka u operacionaliziranju takvog pristupa leži u ograničenim financijskim, pravnim i stručnim kapacitetima lokalnih vlasti da svoje energetske strategije i planove, npr. SEAP-e ili SECAP-e, prilagode i pretvore u funkcionalne ulagačke dokumente. Upravo stoga, u okviru programa Horizon 2020, pokrenuta je inicijativa European City Facility, EUCF, za podršku jedinicama lokalne samouprave u razvoju investicijskih dokumenata za ulaganja u održivu energiju. Planirano je izraditi oko 200 investicijskih koncepata za gradove i općine tijekom dvogodišnjeg perioda. Pored financijske i stručne pomoći, kroz provedbu EUCF-a uključene lokalne samouprave jačat će svoje vlastite kapacitete za pripremu sličnih investicijskih podloga te uspostaviti korisne kontakte s kolegama iz drugih gradova i predstavnicima financijskog sektora. U tom smislu, i samo iskustvo izrade investicijskog koncepta putem EUCF može otvoriti vrata za mnoga druga, naknadna ulaganja poput Europske komisije, Europske investicijske banke, privatnog sektora…


Kako radi EUCF

EUCF-om rukovodi Strateški odbor kojim upravlja Središnji upravljački tim i savjetuju savjetnici za investicije. Ova tijela imaju jasno dodijeljene odgovornosti koje jamče strateško usmjeravanje inicijative, osiguravajući pri tome da gradovi imaju utjecaj na to kako će financijska potpora najbolje ispuniti njihove potrebe, neovisan i transparentan postupak odabira i potpore korisnicima EUCF-a, kao i relevantnost investicijskih koncepata za investitore i financijere. Nadalje, stručnjaci za pojedine zemlje imenuju se za svaku državu članicu EU-a radi pružanja potpore kandidatima i korisnicima EUCF-a. Dodatno, za svaku državu članicu odabrana je i jedna nacionalna mreža lokalnih vlasti koja kontaktira potencijalne korisnike i promiče aktivnosti EUCF-a. U Hrvatskoj ulogu nacionalnog stručnjaka provodi Regionalna energetska agencija Sjeverozapadna Hrvatska, REGEA, a ulogu nacionalne mreže lokalnih vlasti Udruga gradova u RH.

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

1 view0 comments

Comments


bottom of page