top of page
Search
Logička matrica

Periurbana područja mogu biti mjesto promjene



Pametni mali grad u Europi sa zelenom infrastrukturom i klimatski neutralnom tehnologijom

Projekti iz domene mobilnosti, energije, industrije i upravljanja trebaju doprinijeti klimatski neutralnim i pametnim gradovima


Nedavno je u okviru Horizon Europe objavljen natječaj za integraciju periurbanih područja u proces tranzicije prema klimatskoj neutralnosti. Riječ je o natječaju koji se odnosi na 112 definiranih urbanih područja unutar EU, a rok za podnošenje projektnih prijedloga ističe 11. veljače 2025. godine u 17 sati. 


Od projektnih prijedloga, pa time i realiziranih projekata se očekuje da će doprinijeti cilju klimatski neutralnih i pametnih gradova u najmanje dvije od četiri domene. Riječ je o mobilnosti, energiji, industriji i upravljanju, područjima čija promjena može realizirati željenu klimatsku neutralnost. 


Periurbana područja nalaze se na periferiji gradova. Oni su sučelje između ruralnih i urbanih sredina i često su predmet velikog pritiska urbane jezgre što rezultira nekontroliranim i neujednačenim urbanim širenjem prema ruralnom teritoriju što često uzrokuje degradaciju okoliša. Dok je disperziran i heterogen u smislu zauzetosti zemljišta, gustoće i distribucije usluga i pogodnosti, periurbani teritorij integrira međusobne međuovisnosti unutar urbano-ruralnog kontinuuma. Oni mogu biti povezani ljudima kroz unutarnju i vanjsku migraciju ili socio-demografske promjene, kao i s vezama i tokovima između različitih ruralnih i urbanih funkcija i aktivnosti i to u rasponu od industrijske proizvodnje i proizvodnje recikliranja, poljoprivredne proizvodnje i prerade hrane, sanitarnih sustava, zbrinjavanje otpada, opskrbe pitkom vodom, do stanovanja - uključujući slamove i ograđene zajednice koja se međusobno susreću, sudaraju i isprepliću na nenamjerne i neplanirane načine.


Periurbana područja također su predmet slabijih struktura upravljanja i ograničenog institucionalnog kapaciteta. Zauzvrat, to ograničava sposobnost reguliranja gospodarskih aktivnosti i korištenja zemljišta i površine zemljišta te otežava provedbu učinkovite i integrirane lokalne, regionalne i funkcionalne urbane politike i programe za cijelo područje. To je posebno izazovno u područjima koja se nalaze na više jurisdikcija, kao što su urbano-ruralni rubovi. Ova tema ima za cilj poticati integraciju rješenja i mjera zelene i pametne mobilnosti, energije, industrije i upravljanja unutar trenutne prakse periurbanog razvoja i planiranja kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova u tim područjima i poboljšala njihova životna pogodnost.


Što se očekuje od prijedloga


Ovisno o odabranim područjima, prijedlozi bi trebali istražiti održivi i dekarbonizirani razvoj periurbanih područja prelaskom s fosilnih goriva na održive izvore energije u domenama mobilnosti, energije ili industrije uz podršku odgovarajućih struktura upravljanja i praksi temeljenih na održivom korištenju zemljišta planiranje i urbano širenje koje integrira okolišna razmatranja i odrednice. Osim toga, prijedlozi bi trebali pružati primjere europskog tipa demonstracije o tome kako održivo integrirati klimatski neutralna, zelena i pametna rješenja i mjere u periurbani/urbani razvoj i postojeću prometnu, energetsku i industrijsku infrastrukturu, kako bi se postigla dugotrajni terminski učinci dekarbonizacije i potrebna otpornost na klimu. Očekuje se da će aktivnosti i pilot demonstracije tehnološke prirode predloženih rješenja u operativnom okruženju biti najmanje TRL 7. Pozitivne, dugoročne učinke na društvenu koheziju, gospodarski razvoj i percepciju javnosti - što rezultira promjenom ponašanja i promjenom politike - treba poticati i predvidjeti. 


Moderna famra koja proivodi prirodni vodik iz obnovljivih izvora energije.


Prijedlozi, ovisno o odabranim domenama, trebaju istražiti posebne karakteristike periurbanih područja koja se razlikuju od ruralnih i urbanih i analizirati relevantnu urbano-ruralnu dinamiku. Pritom se misli na kontinuirana i česta upotreba zemljišta i funkcionalne promjene, lošu i nepristupačnu prometnu infrastrukturu.


Potrebno je fokusirati se na domene koje su posebno važne za postizanje napretka u održivom razvoju. To je mobilnost i prijevoz uz široku upotrebu osobnih automobila s motorima s unutarnjim izgaranjem, lošu i raštrkanu infrastrukturu te nedostatak održivih mogućnosti prijevoza, kao i emisije povezane s prometom koje su pogoršane intenzivnim protokom putnika koji stvaraju periurbana područja. Prijedlozi bi trebali analizirati i istražiti kako generirani prigradski promet utječe na prometne tokove i njegov doprinos ukupnoj emisiji CO2 emisija cijelog urbaniziranog teritorija.


Zelena tranzicija svijeta prema novim obnovljivim izvorima energije


Industrija, koja čini 30 posto emisija CO2 i često se nalazi u periurbanim područjima, glavni je objekt uspjeha prijelaza na neto nultu ekonomiju. Prijedlozi bi trebali analizirati doprinos ukupnom smanjenju emisija, poboljšanih mjera energetske učinkovitosti u industrijskim procesima koji se nalaze u periurbanim područjima, kao i implementacije strateških net-zero tehnologija, kao što su solarna, vjetar, vodik, baterije i skladištenje što uključuje  skladištenje toplinske energije, dizalice topline i geotermalna energija, elektrolizeri i gorivne ćelije, bioplin/biometan, hvatanje i skladištenje ugljika i mrežne tehnologije, kako je predviđeno u EU Net Zero Industry Act. Prijedlozi bi trebali pojačati i olakšati javno-privatna partnerstva, posebice ključnu ulogu lokalnih zelenih ponuda, LGD.


Kako bi se omogućila temeljita procjena ishoda projekata, očekuje se da će prijedlozi pružiti mjerljive pokazatelje koji će pokazati kako testirana rješenja doprinose ciljevima klimatske neutralnosti Misije klimatski neutralnih i pametnih gradova i sudjelujućih periurbanih područja. Oni bi trebali biti potkrijepljeni jasnim polaznim linijama, kvantificiranim ciljevima i odgovarajućim procesima pregleda za svako urbano područje koje sudjeluje. Osnove za očekivane rezultate trebale bi uzeti u obzir očekivani tehnološki razvoj i provedbu politike. 

Svako od periurbanih područja trebalo bi se nalaziti u različitim državama članicama EU-a ili zemljama pridruženim Horizontu Europe. Svaki prijedlog trebao bi uključivati ​​barem jedno urbano područje od 112 odabranih za Misiju EU-a o klimatski neutralnim i pametnim gradovima.


Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In

17 views0 comments

Comments


bottom of page