Jedan od petoro ljudi trpi konstantnu bol, to utječe ne samo na tu osobu i njene sposobnosti nego i na okruženje stoga je važno pravilno istraživanje boli važno.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih obavještava zainteresiranu znanstvenu zajednicu da je otvoren poziv za prijavu projekata u sklopu NEURON ERA - NET sheme. NEURON podržava osnovna, klinička i translacijska istraživanja na različitim poljima neuroznanosti, a pozivom se traže prijedlozi za multinacionalne i translacijske istraživačke projekte o interdisciplinarnim pristupima neuroznanosti boli.
„Mreža europskog financiranja istraživanja neuroznanosti“, NEURON, uspostavljena je u sklopu ERA-NET sheme Europske komisije. ERA-NET NEURON ima za cilj koordinirati i optimizirati istraživačke napore i programe financiranja svojih partnerskih zemalja/regija u području mentalnih, neuroloških i senzornih poremećaja. Rok za podnošenje projektnih prijedloga je 6. ožujka 2025. godine do 14.00 sati. Realizacija projekta planirana je od sredine 2026. godine u trajanju od maksimalno tri godine.
Bol se pobjeđuje znanošću
Očuvanje, poboljšanje i obnova ljudskog zdravlja od temeljne je važnosti i predstavlja svjetski društveni i znanstveni prioritet. Bol predstavlja značajan globalni zdravstveni izazov. Trenutačno se procjenjuje da oko 20 posto svjetske populacije pati od kronične boli. Kronična bol opisuje upornu ili ponavljajuću bol koja traje dulje od tri mjeseca, bez obzira na uzrok. Ima razoran učinak na oboljele, njihove obitelji i društvo jer pridonosi smanjenju kvalitete života, smanjenoj sposobnosti obavljanja svakodnevnih životnih i radnih zadataka te značajnim troškovima zdravstvene zaštite. Akutna bol važan je signal upozorenja raznih prijetnji tijelu, poput ozljede ili bolesti. Pod određenim okolnostima, bol može trajati unatoč uspješnom liječenju temeljnog stanja ili zato što se temeljno stanje ne može identificirati ili uspješno liječiti i postaje kronično. Unatoč visokoj prevalenciji, mehanizmi koji uzrokuju i održavaju kroničnu bol još uvijek su nedovoljno poznati. Kronična bol ostaje nedovoljno dijagnosticirana i nedovoljno liječena. To je vrlo složeno i subjektivno iskustvo koje se može razumjeti samo ako se uzme u obzir dinamičko međudjelovanje bioloških, psiholoških i društvenih čimbenika. Zbog psihosocijalnih čimbenika boli kao i niza mehanizama uključenih u razvoj kronične boli, uključujući mehanizme perifernog i središnjeg živčanog sustava, potrebni su interdisciplinarni istraživački pristupi kako bi se razvilo bolje razumijevanje kronične boli, poboljšalo njezino upravljanje i u konačnici za ublažavanje boli pogođenih ljudi. Istraživanje neuroznanosti boli ima potencijal omogućiti ranije i točnije dijagnoze i olakšati razvoj inovativnih, sigurnih, učinkovitih i pristupačnih strategija liječenja koje prepoznaju individualne razlike, utirući put personaliziranom upravljanju boli.
Što je važno za projekt
Recenzenti će procijeniti jesu li projekti u okviru poziva te ih ocijeniti pomoću kriterija izvrsnosti, utjecaja i izvedivosti projekta. Za izvrsnost je važna znanstvena kvaliteta pristupa i metodologije, kvaliteta eksperimentalnog dizajna i analiza podataka, novost znanstvenog koncepta/hipoteze kao i kompetencija i iskustvo partnera koji sudjeluju u istraživanju u područjima prijedloga. Kriteriji utjecaja su potencijalni utjecaj očekivanih rezultata na kliničke i druge zdravstvene primjene, dodana vrijednost transnacionalne suradnje, uključivanje istraživača na početku karijere kao i potencijalni utjecaj na pacijente. Kvaliteta i učinkovitost provedbe procjenjuje se prema izvedivosti projekta. Organizacije koje financiraju ERA-NET NEURON posebno žele promicati multidisciplinarni rad i prijedlozi translacijskih istraživanja koji kombiniraju temeljne i kliničke pristupe. Uključivanje kliničkih istraživačkih skupina snažno se potiče. Konzorciji bi trebali podnijeti nove, ambiciozne ideje koje mogu postići samo komplementarnom suradnjom između partnera. Prijedlozi istraživanja trebaju pokrivati temeljna istraživanja neuroznanstvenih aspekata patogeneze, etiologije, prevencije, progresiju i liječenje kronične boli. To može uključivati razvoj inovativnih ili zajedničkih resursa i tehnologija koje se smatraju relevantnima u kontekstu ovog poziva. Jednako tako, prijedlozi istraživanja mogu se odnositi na kliničko istraživanje za razvoj novih strategija za prevenciju, dijagnozu, stratifikaciju pacijenata, terapija i rehabilitacijski postupci kod kroničnih bolnih sindroma. Istraživanje o aspektima neurodegenerativnih poremećaja povezanih s boli kojima se bavi EU Joint Program – Istraživanje neurodegenerativnih bolesti, JPND, je isključen iz ovog poziva. Kandidati trebaju pokazati da imaju stručnost i vještine potrebne za provođenje studije, uključujući već uspostavljene vanjske suradnje.
Što sa životinjama
Translacijska vrijednost za ljudsku bolest mora se izričito navesti u prijedlozima. Ako se koristi, izbor životinjskih modela mora biti opravdan u kontekstu ljudske patologije. Korištenje postojećih životinjskih modela i potiče se korištenje infrastrukture koja nudi pristup postojećim modelima. Razvoj novih životinjskih ili staničnih modela dopušten je ako je jasno opravdan i samo ako odgovarajući modeli nisu dostupni. Razumijevanje spolnih i rodnih razlika u patogenezi i liječenju boli ključno je za razvoj ciljanih i personaliziranih strategija liječenja. Ako se uzima u obzir samo jedan spol, potrebno je eksplicitno obrazloženje. U slučaju studija na ljudima, utjecaj na spol mora se uzeti u obzir gdje je to prikladno. Za promicanje jednakosti, raznolikosti i uključenosti u prijedlozima podnesenim na ovaj poziv, prijavitelji se potiču na razmatranje daljnjih karakteristika različitosti ciljnih skupina (npr. dob, etnička pripadnost, kulturološka, zemljopisno područje, ekonomska i obrazovna pozadina). Prijavitelji trebaju objasniti kako je to prikladno obrađeno u projektima. Kliničke studije su prihvatljive do točke dokaza koncepta. ERA-NET NEURON neće financirati uspostavu velikih kohorti, već korištenje postojećih kohorti, biobanki odnosno banki mozgova i potiče se iskorištavanje postojećih skupova podataka. Odgovarajući pristup relevantnim, dobro karakteriziranim populacijama pacijenata ili odgovarajućim zbirkama biomaterijala mora se prezentirati. Prijedlog bi trebao opisati planove za stavljanje podataka na raspolaganje za istraživanje i kliničke zajednice. Za prijavitelje ovog poziva potencijalno su od interesa zajednice i institucije kao EBRAINS, usmjeren na podatke i alate za istraživanje u vezi s mozgom, INFRAFRONTIER bavi se modeliranjem ljudskih bolesti) s European Mouse Mutant Archive, ECRIN, usmjeren na klinička istraživanja, EATRIS-ERIC orijentiran na translacijsku medicinu, BBMRI-ERIC, usmjeren na biobanking i ELIXIR, usmjeren na dijeljenje podataka. Financirat će se samo transnacionalni projekti.
Kako izgleda konzorcij
Svaki konzorcij koji podnosi prijedlog mora sadržavati najmanje tri istraživačka partnera prihvatljiva za financiranje od strane organizacija navedenih u tekstu ovog poziva. Uključivanje obećavajućih istraživača u ranoj fazi karijera kao partnera u konzorciju se snažno potiče i bit će dio kriterija za ocjenjivanje. Prihvatljivi istraživački partneri moraju biti iz najmanje tri različite zemlje sudionice. Ukupan broj istraživačkih partnera u konzorcij je ograničen na pet, uključujući partnere koji sudjeluju s vlastitim troškovima. Maksimalno dva partnera u konzorciju mogu biti iz iste zemlje. Treba obratiti pozornost na poštivanje spolne ravnoteže među partnerima konzorcija. ERA-NET NEURON nastoji ojačati globalno područje istraživanja mozga uključivanjem što većeg broja zemalja partnera što je više moguće u svojoj shemi financiranja. Dakle, konzorciji koji uključuju najmanje jednog partnera iz zemalja koje su do danas nedovoljno zastupljene u ovoj shemi financiranja, a to su Hrvatska, Mađarska, Latvija, Litva, Rumunjska, Slovačka, Tajvan i Turska mogu povećati ukupan broj partnera na šest.
Za više informacija obratite se na: info@logickamatrica.eu
Najava stručnog webinara:
Evolucija Biznisa:Novi Europski Bauhaus Mijenja Pravila Igre
Kommentare