Pozivom vrijednim 75 milijuna eura ostvaruje se poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i ekološkim mrežama u Hrvatskoj u sklopu programa Natura 2000.
Više od devet posto ukupnog teritorija Hrvatske, podijeljeno u 410 zaštićenih područja spada u jasno određen prostor namijenjen zaštiti prirode, a kojim se upravlja radi dugoročnog očuvanja prirode i pratećih usluga ekološkog sustava. Ta su područja uključena u ekološku mrežu Natura 2000, koherentnu ekološku mrežu prirodnih stanišnih tipova i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju. Prije nekoliko je dana Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo ograničeni poziv za poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000. Pozivom ustanovama vrijednim 75 milijuna eura nastoji se ostvariti poboljšano upravljanje zaštićenim područjima i ekološkim mrežama. Minimalni iznos potpore je 200 tisuća eura, a maksimalni 2 milijuna eura, u posebnim situacijama i 10 milijuna eura financiran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj za koji se projektni prijedlozi mogu dostaviti do 12. 12. 2025. godine.
Poboljšano upravljanje realizirat će se kroz provedbu strateških prioriteta i prioritetnih mjera očuvanja i obnove te drugih upravljačkih aktivnosti sukladno Prioritetnom akcijskom okviru za mrežu Natura 2000 u Republici Hrvatskoj, i provedbi planova upravljanja ZP i/ili EM. Najviša stopa sufinanciranja ukupnih prihvatljivih troškova po pojedinačnom projektnom prijedlogu iznosi 85 posto. Poziv se upućuje unaprijed određenim prijaviteljima, odnosno javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima, a prihvatljive aktivnosti za financiranje u sklopu ovog Poziva su priprema dokumentacije projektnog prijedloga i ostale projektno-tehničke dokumentacije, aktivnosti vezane za provedbu očuvanja, obnove i upravljanja područjem EM i ZP kao i aktivnosti vezane za jačanje kapaciteta i podizanje svijesti o očuvanju i/ili obnovi EM i ZP. Uz to prihvatljive su i aktivnosti vezane za informiranje i vidljivost projekta, kao i aktivnosti upravljanja projektom, administracija i tehnička koordinacija. Operacija, odnosno projekt se provodi na području teritorija RH, a provedba u drugim državama članicama Europske unije je ograničena na aktivnosti jačanja kapaciteta s ciljem jačanja stručnog znanja i razmjene iskustava o primjerima dobre prakse u provedbi relevantnog EU zakonodavstva.
Što je Natura 2000
Natura 2000 je ekološka mreža sastavljena od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova Europske unije. Njezin cilj je očuvati ili ponovno uspostaviti povoljno stanje više od tisuću ugroženih i rijetkih vrsta te oko 230 prirodnih i poluprirodnih stanišnih tipova. Dosad je u ovu ekološku mrežu uključeno oko 27.500 područja na gotovo 20 posto teritorija EU, što je čini najvećim sustavom očuvanih područja u svijetu. Natura 2000 temelji se na EU direktivama, područja se biraju znanstvenim mjerilima, a kod upravljanja tim područjima u obzir se uzima i interes i dobrobit ljudi koji u njima žive. Iako u znatnom dijelu izmijenjena ljudskom djelatnošću, europska priroda uključuje vrlo veliku raznolikost staništa. Prostrane prirodne šume, livade i pašnjaci, močvare i neregulirane rijeke, morska, podzemna i ostala staništa naseljena brojnim vrstama predstavljaju još uvijek bogato prirodno naslijeđe Europe. Mnoga od ovih staništa rezultat su tradicionalnih načina korištenja prostora, koji ne ugrožavaju nego dapače obogaćuju biološku raznolikost. Tijekom posljednjih desetljeća ljudske aktivnosti i korištenje prirodnih resursa značajno su se promijenili u cijelom svijetu. Stanje biološke raznolikosti dramatično se pogoršalo u zadnjih 50 godina, više nego kroz cijelu povijest čovječanstva. Zbog ljudskih aktivnosti, vrste izumiru tisuću puta brže nego u prirodnim okolnostima. Ti gubici zasjenili su produktivnost prirode i time ugrozili dugoročni opstanak čovječanstva. Više od 700 vrsta, većinom ptica i sisavaca, upisano je u Crveni popis vrsta kojima prijeti izumiranje u Europi. Nisu ugrožene samo rijetke ili endemične vrste, nego i mnoge vrste koje su još uvijek brojne, ali im pogodna staništa ubrzano nestaju što može dovesti do njihovog skorog izumiranja. Natura 2000 je temeljni program kojim Europska unija pokušava zaustaviti ove negativne trendove na svom teritoriju.
„Hot spot“ europske bioraznolikosti
Poznato je da je Hrvatska bogata prirodnim vrijednostima rasprostranjenim na području od najviših planinskih vrhova preko nizina pa sve do mora. Zbog geografskog, geološkog i geomorfološkog položaja na relativno malom prostoru isprepliću se mediteranski, alpinski i kontinentalni biogeografski utjecaji te se Hrvatska smatra žarištem, „hot spotom“ bioraznolikosti u Europi. Također, područje Dinarida obuhvaća više od polovine teritorija Republike Hrvatske. Krški vodonosnici jedni su od najvažnijih prirodnih resursa, dok su krška područja koja se odlikuju mnogobrojnim krškim oblicima, kao i bogatstvom speleoloških objekata, vizualno najatraktivniji dio Hrvatske i dom su mnogim endemskim vrstama. Zaštićeno područje je geografski jasno određen prostor koji je namijenjen zaštiti prirode i kojim se upravlja radi dugoročnog očuvanja prirode i pratećih usluga ekološkog sustava. Ono je definirano Zakonom o zaštiti prirode, a zaštita se provodi očuvanjem bioraznolikosti, georaznolikosti i krajobrazne raznolikosti te zaštitom dijelova prirode koji obuhvaćaju zaštićena područja, zaštićene vrste, zaštićene minerale i fosile. Područja se mogu zaštiti u devet različitih kategorija zaštite ovisno o temeljnim vrijednostima koje se žele očuvati. Ekološka mreža Republike Hrvatske obuhvaća 36,8 posto kopnenog teritorija i 9,3 posto mora pod nacionalnom jurisdikcijom, a sastoji se od 745 područja očuvanja značajnih za vrste i stanišne tipove te 38 područja očuvanja značajnih za ptice.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Pogledajte naš nadolazeći webinar:
Comments