S prvim danom 2025. godine započinje uspostava centra izvrsnosti, jednim od dvanaest odobrenih projekata između 115 projektnih prijedloga u okviru Teaming of Excellence
Hrvatska će 1. siječnja dobiti MARBLE, svoj prvi centar izvrsnosti, MARBLE, financiran sredstvima iz programa Obzor Europa Teaming. Riječ je o šestogodišnjem projektu vrijednom 30 milijuna eura koji je odobrila REA, Europska izvršna agencija za istraživanje. Ocjenjivano je ukupno 115 projektnih prijedloga, a dodijeljeno 12 ugovora o bespovratnim sredstvima ukupne vrijednosti 180 milijuna eura, što govori o zahtjevnosti i značaju programa. "Centar izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo", CoE MARBLE - Centre of Excellence in Maritime Robotics and Technologies for Sustainable Blue Economy, projekt je kojega je kao koordinator i osnivač pokrenuo Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, FER. Partneri na projektu su Norwegian University of Science and Technology, Consiglio Nazionale delle Ricerche iz Italije, te Institut Ruđer Bošković, MARINN - Maritime Innovation Cluster, DIH Agrifood Hrvatska te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Polovica sredstava osigurana je iz programa Obzor Europa, a polovica iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Predviđeno je zapošljavanje više od 50 stručnjaka te značajna investicija u infrastrukturu i opremu. Uz ulaganje u istraživače u području pomorske robotike i tehnologija iz cijeloga svijeta, infrastrukturna ulaganja obuhvatit će sjedište CoE MARBLE u prostorima Brodarskog instituta te tri pilot lokacije u Šibeniku i Rijeci: pametnom uzgajalištu dagnji, pametnoj marini te poligonu za autonomna plovila u Šibeniku. Službeno predstavljanje projekta očekuje se početkom veljače 2025.
Ima još, AQUARIUS
U sklopu misije EU-a Ocean i vode otvoreno je još nekoliko natječaja. AQUARIUS, inicijativa Europske unije usmjerena na integraciju istraživačkih infrastruktura za zdravlje i zaštitu naših jedinstvenih oceana, mora i slatkovodnih ekosustava, otvorila je dva poziva za transnacionalni pristup, Transnational Access – TA, kako bi podržala istraživačke i inovacijske projekte usklađene s ciljevima misije EU-a, a to je obnova naših oceana i voda do 2030. godine. AQUARIUS ima ukupno 8,1 milijun eura za podršku transnacionalnom pristupu, uključujući troškove putovanja. Poželjno je okupiti velike, intenzivno-integrirane ambiciozne projekte, a proračun po projektu može iznositi i više od milijun eura za veće projekte koji integriraju više infrastruktura. Prvi natječaj, TA Call1: Regional Lighthouse Access Call otvoren je do 20. siječnja 2025. Poziv je usmjeren na znanstvene i društvene izazove unutar četiri glavne regije "svjetionika EU-a", Atlantsko-Arktičku, Mediteransku, Baltičko-Sjeverno more i regiju Dunav-Crno more. Svaka regija ima definirane linije djelovanja koje obuhvaćaju teme poput održivog upravljanja morskim resursima, poboljšanja kvalitete vode, smanjenja onečišćenja i razvoja plavog gospodarstva. U većini slučajeva osigurat će se potpuni pristup istrživačkoj infrastrukturi, uključujući logističku, tehnološku i znanstvenu podršku za korisnike, ad hoc obuku korisnika te pripremne i završne aktivnosti, kao što je primjerice mobilizacija i demobilizacija istraživačkog plovila, potrebne za korištenje postrojenja. Troškovi putovanja, smještaja i logistike korisnika pokrivaju se do određenog limita, ti troškovi će biti nadoknađeni korisnicima od strane operatera istraživačke infrastrukture ili će operater direktno podmiriti troškove, ovisno o dogovoru partnera. U slučaju mobilnih istraživačkih infrastruktura, što su dronovi, ROV-ovi, AUV-ovi i slično, troškovi prijevoza do radnog područja pokriveni su projektom. Svaki prijedlog logistički se procjenjuje pojedinačno kako bi se osigurala isplativost za projekt.
Nadopuna za nove teme i izazove
Drugi poziv, TA Caall 2, Super-integrated Lighthouse Call, bit će otvoren od 2. rujna 2025. do 28. listopada 2025. Ovaj poziv će se temeljiti na rezultatima prvog poziva, fokusirajući se na nove izazove i teme koje nisu bile adekvatno pokrivene u prvom pozivu, kao i na razvoj unutar Misije EU-a za oceane. Cilj je adresirati ključne izazove koji utječu na više od jedne regije svjetionika, omogućujući fleksibilniji pristup u pogledu međusektorskih tema i regija. Pozivi su otvoreni za istraživače iz područja morskih i slatkovodnih znanosti iz akademske zajednice, javnih tijela, industrije i organizacija civilnog društva. Većina članova konzorcija mora raditi u zemlji koja nije ona u kojoj se nalazi infrastruktura kojoj se pristupa, osim ako pristup ne pruža međunarodna organizacija, Zajednički istraživački centar, JRC, ERIC ili druge srodne pravne osobe. Odabrani projekti dobit će potpuni pristup istraživačkim infrastrukturama, uključujući logističku, tehnološku i znanstvenu podršku, ad hoc obuku korisnika te pripremne i završne aktivnosti potrebne za korištenje instalacija.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na info@logickamatrica.eu Pratite nas na društvenim mrežama:
Prijavite se na naš nadolazeći webinar:
Comments