Korisnicima se nudi 202 milijuna eura poticaja
U studenom je objavljen je izmijenjeni plan objave natječaja u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike za 2024. godinu. Shodno izmijenjenom planu do kraja godine objavit će se četiri važna natječaja ukupne vrijednosti 202 milijuna eura o kojima ćemo izvijestiti.
Između ostalih značajnih prioriteta je stvaranje dodane vrijednosti kroz ulaganja u preradu. U natječaju za intervenciju 73.11. Ulaganja – Potpora za ulaganja u preradu poljoprivrednih proizvoda planirano je povećanje sredstava s 50 milijuna eura na 70 milijuna eura. Za preradu mesa i mlijeka osigurano je 40 milijuna eura, a za preradu voća i povrća 30 milijuna eura.
Potpora u sklopu ove intervencije omogućiti će stvaranje dodane vrijednosti primarnim poljoprivrednim proizvodima, kako za primarne poljoprivredne proizvođače, tako i za one kojima je prerada poljoprivrednih proizvoda isključiva djelatnost.
Dugačak popis prihvatljivih troškova
Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe registrirane za preradu poljoprivrednih proizvoda iz Priloga I. Ugovora o EU, fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika pod uvjetom da najkasnije do kraja provedbe projekta budu registrirane za preradu poljoprivrednih proizvoda iz Priloga I. Ugovora o EU te proizvođačke organizacije priznate sukladno posebnim propisima koji uređuju rad proizvođačkih organizacija, pod uvjetom da najkasnije do kraja provedbe projekta budu registrirane za preradu poljoprivrednih proizvoda iz Priloga I. Ugovoru. Obveznici javne nabave nisu prihvatljivi korisnici u sklopu ove intervencije. Da bi projekti bili prihvatljivi ulaganja se moraju odnositi na preradu poljoprivrednih proizvoda iz Priloga I. Ugovora o EU pri čemu je rezultat preradbenog procesa također proizvod iz Priloga I. Ugovora o EU. U okviru poziva bit će prihvatljivi troškovi građenja što znači izgradnje i/ili rekonstrukcije i/ili opremanja objekata za preradu mlijeka, mesa, voća, povrća, grožđa, osim za proizvodnju vina, maslina, žitarica, uljarica i industrijskog bilja, aromatičnog, začinskog i ljekovitog bilja, cvijeća i gljiva s pripadajućom infrastrukturom. Uz to prihvatljivi će biti i troškovi građenja objekata za preradu proizvoda iz Priloga I. Ugovoru s pripadajućom infrastrukturom kao što su građenje i/ili opremanje centara, sabirališta, za sakupljanje i preradu otpada, ostataka iz poljoprivredne proizvodnje i nusproizvoda s pripadajućom infrastrukturom te izgradnja i/ili opremanje ostalih gospodarskih objekata, upravnih prostorija s pripadajućim sadržajima, opremom i infrastrukturom koji su u funkciji djelatnosti prerade. Isto se odnosi i na objekte za prodaju i prezentaciju vlastitih prerađenih poljoprivrednih proizvoda, ali ne i kušaonica. Opremanje objekata za obradu otpadnih voda u preradi i trženju, filtriranje zraka i rashladne sustave s pripadajućom infrastrukturom, odnosno njihova gradnja i opremanje spadaju u prihvatljive troškove, kao i kupnja gospodarskih vozila, strojeva i opreme te građenje i/ili opremanje laboratorija na gospodarstvu za vlastite potrebe. Prihvatljivim troškovima smatrat će se i kupnja zemljišta i objekata radi realizacije projekta, ali samo do 10 posto vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta. U prihvatljive nematerijalne troškove spada kupnja ili razvoj računalnih programa, kupnja prava na patente i licence, autorska prava, robni žigovi i ostala nematerijalna ulaganja povezana s materijalnim ulaganjem. Međutim, troškovi prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu sektorskih intervencija nisu prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu ove intervencije.
Zajamčena sredstva za ekološke proizvođače
Visina potpore je od 15.000 eura do 3.000.000 eura, a intenzitet potpore je 50 posto vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova, a može se uvećati i do 80 posto za ulaganja koja provode mladi poljoprivrednici i do 85 posto za ulaganja koja provode mala poljoprivredna gospodarstva/poduzeća. Od ukupne alokacije za ovu intervenciju, za ekološke prerađivače bit će osigurano najmanje 10 posto raspoložive alokacije. Od preostale alokacije za velika poduzeća dostupno je najviše 50 posto raspoložive alokacije.
U najavi je i natječaj za intervenciju 75.01. Uspostava mladih poljoprivrednika, u kojem su također povećana sredstva, od najavljenih 25,5 milijuna eura na 50 milijuna eura. Za poljoprivrednike koji su pretrpjeli štete od prirodnih nepogoda na poljoprivrednom potencijalu otvorit će se natječaj vrijedan 10 milijuna eura, a prihvatljive su štete nastale od 1. siječnja 2023. godine.
Kao četvrti natječaj u najavi do kraja 2024. godine treba istaknuti intervenciju 74.01. Potpora za sustave javnog navodnjavanja u vrijednosti preko 72 milijuna eura. U ovoj fazi, ulagat će se u javnu infrastrukturu navodnjavanja gdje su korisnici županije. U sljedećoj fazi raspisat će se natječaj i za ulaganja poljoprivrednika u sustave za navodnjavanje.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Comments