Fond od 140 mil.€: Novi EU pozivi za digitalizaciju, AI i sigurniji internet
- Logička matrica
- 4 days ago
- 3 min read

Novi EU pozivi za digitalizaciju, AI i sigurniji internet u vrijednosti od 140 milijuna eura ostvaruju se kroz četiri nova eu poziva koji će financirati razvoj digitalizacije, umjetne inteligencije i sigurnijeg interneta.
Podržati upotrebu i širenje digitalnih tehnologija znači ulagati u njen razvoj, primjenu i potrebne vještine. Europska komisija je objavila četiri nova poziva kako bi podržala daljnje uvođenje umjetne inteligencije, promicanje naprednih digitalnih vještina, proširenje mreže europskih centara za digitalne inovacije, EDIH, i borbu protiv dezinformacija i za tu je svrhu osigurala 140 milijuna eura. Pozivi su otvoreni do 2. rujna ove godine.

Za uvođenje generativne umjetne inteligencije u javnu upravu i poljoprivredno-prehrambeni sektor, za osiguravanje usklađenosti s propisima te za potporu Savezu za procesore i poluvodičke tehnologije namijenjeno je 55 milijuna eura. Osnivanje četiri nove akademije za digitalne vještine u području kvantne tehnologije, umjetne inteligencije i virtualnih svjetova s ciljem usavršavanja primjene naprednih digitalnih vještina bit će podržano s 27 milijuna eura. Od ukupnog iznosa, spomenutih 140 milijuna eura, pozivi u vrijednosti od 11 milijuna eura namijenjeni su dovršetku i širenju mreže EDIH-a u pridruženim zemljama, kao i na potporu pojačanoj usmjerenosti na umjetnu inteligenciju. Uz navedeno, Europska komisija će s 47 milijuna eura podupirati mrežu centara za sigurniji internet i uvođenje i najbolje iskorištavanja novih digitalnih tehnologija. Od toga će 5 milijuna eura biti namijenjeno stvaranju europske mreže provjeravatelja činjenica, fact checkingu. Najvažniji elementi obuhvaćat će sustav zaštite provjeravatelja činjenica od uznemiravanja, repozitorij provjera i kapacitete za provjeravanje činjenica u hitnim situacijama. Pritom, Europska komisija osniva tri nove akademije za digitalne vještine usmjerene na rješavanje problema nedostatka ključnih talenata u ključnim digitalnim područjima. Financiranje tih akademija osigurano je u okviru nedavno donesenog programa rada za Digitalnu Europu za razdoblje 2025. – 2027. godine.
Namjera osnivanja novih akademija, a to su, uz Akademiju za vještine u području kibersigurnosti, akademija za kvantne tehnologije, umjetnu inteligenciju i virtualne svjetove, jest poticati koordiniraniji pristup obrazovanju i osposobljavanju u području digitalnih vještina u EU. Te su akademije važne za osiguravanje vodećeg položaja EU-a u području digitalnih tehnologija i tehnologija u nastajanju. Na taj se način pokreću inovacije, razvoj i povećanje produktivnosti, te adekvatno reagira na nužnost bolje suradnje i usklađivanje potreba na tržištu. Akademije će biti temeljne institucije u svom području unutar kojih će se razvijati i primjenjivati najsuvremeniji programi obrazovanja i osposobljavanja, kreirati uspješne inicijative i stvarati snažni ekosustavi.
Zahvaljujući strateški partnerstvima s pružateljima osposobljavanja, akademskom zajednicom, javnim institucijama i industrijom, akademije će biti snažni katalizatori promicanja digitalnih karijera, osobito među ženama, a uz to će biti i poticatelji povratka europskih talenata iz inozemstva.
Što je savez za procesore

Savez za procesore i poluvodičke tehnologije kojem je namijenjen dio od 55 milijuna eura okuplja ključne aktere uključene u projektiranje i proizvodnju mikroelektroničkih čipova. Glavna svrha Saveza je definirati neophodan tehnološki razvoj potreban kako bi poduzeća i organizacije neovisno o njihovoj veličini uspješno napredovale. Naime, za uspješno digitalno desetljeće ključni su brojni proizvodi, počevši od 5G tehnologije do interneta stvari, IoT, te gospodarski sektori među kojima su automobilska industrija, proizvodnja, medicinski uređaji, zrakoplovstvo i obrana, procesori i poluvodičke tehnologije. Neophodne su za nove primjene obrade podataka, komunikacije, podatkovne infrastrukture, računalstva u oblaku, napredno računalstvo i umjetnu inteligenciju. Poluvodiči su pritom klasificirani kao tehnologija s dvojnom namjenom, krucijalni za ključnu infrastrukturu, kao što su automobilska, energetska, komunikacijska te unutarnja i vanjska sigurnost EU-a što pak uključuje područja obrane i svemira.
Utvrditi trenutačne nedostatke u proizvodnji mikročipova i tehnološki razvoj povećava se konkurentnost poduzeća, digitalna suverenost Europe i odgovara potražnji nove generacije sigurnih, energetski učinkovitih i snažnih čipova i procesora. Savez je dopuna europskog Akta o čipovima, a mogu mu se pridružiti sve organizacije s relevantnim postojećim ili planiranim aktivnostima u području procesorskih i poluvodičkih tehnologija, uključujući poduzeća, udruženja i organizacije za istraživanje i tehnologiju koji su krajnji korisnici. Unutar Saveza postoje radne skupine za područja kao što su lanci opskrbe, vještine, popolifluoroalkilnim tvarima i polifluoroalkilnim tvarima te automobilska elektronika.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu
Pogledajte aktualne EU pozive / natječaje:
Comments