top of page
Search
Logička matrica

Erasmus+ program nudi mladima Hrvatske više od 49 milijuna eura

Bespovratna sredstva i trajanje projekata ovise o vrsti projekta, prihvatljivim prijaviteljima i broju partnera


studenti, razmjena znanja, nova iskustva, putovanja, studenti

Europska komisija objavila je Poziv na podnošenje projektnih prijedloga za program Erasmus+ za 2025. godinu. Pozivom se pozivaju svi zainteresirani da predstave svoje projekte koji će doprinijeti inovacijama i razvoju obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta u Europi.


studenti, obrazovanje, zajedništvo, učenje i zabava na sveučilištu i razmjena iskustva, putovanje

Ukupni predviđeni proračun iznosi oko 5 milijardi eura, što predstavlja rast za 6,5 posto u odnosu na prošlu godinu. Za hrvatske korisnike na raspolaganju je više od 49 milijuna eura, što je gotovo pet milijuna eura više u odnosu na prošlu godinu kada je proračun iznosio 44,3 milijuna eura. Detalji o bespovratnim sredstvima i trajanju projekata ovise o vrsti projekta, prihvatljivim prijaviteljima i broju partnera uključenih u projekt. Za financiranje u okviru programa Erasmus+ mogu se prijaviti sva javna i privatna tijela koja djeluju u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Nadalje, skupine mladih koje su aktivne u radu s mladima, ali ne nužno u okviru organizacija mladih, mogu se prijaviti za financiranje za mobilnost u svrhu učenja za mlade i osobe koje rade s mladima, aktivnosti sudjelovanja mladih i aktivnosti uključivanja u okviru inicijative DiscoverEU.


savjet studenata odlučuje gdje će nastaviti edukaciju u sklopu erasmus+ programa


Tri ključne aktivnosti


Pozivom su obuhvaćene tri ključne aktivnosti. Riječ je o mobilnosti u svrhu učenja za pojedince, suradnji organizacija i institucija te podršci razvoja politika i suradnji. Mobilnost u svrhu učenja za pojedince, kao prva ključna aktivnost, uključuje projekte u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. To su aktivnosti sudjelovanja mladih, uključivanja u okviru inicijative DiscoverEU i virtualne razmjene u području visokog obrazovanja i mladih. Suradnja organizacija i institucija kao druga ključna aktivnost predstavlja suradnička partnerstva, mala partnerstva, partnerstva za izvrsnost unutar kojih se nalaze  Centri strukovne izvrsnosti, Akademije za stručno usavršavanje učitelja u okviru programa Erasmus+ i Aktivnosti Erasmus Mundus. Uz to, u suradnju organizacija i institucija ulaze i Partnerstva za inovacije unutar kojih se nalaze Savezi za inovacije, kao i jačanje kapaciteta u području visokog obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta te neprofitna europska sportska događanja. Treća ključna aktivnost odnosi se na podršku razvoju politika i suradnji, a jedna od njih je u okviru Mladi Europe zajedno unutar kojih bi se mladima iz cijele Europe omogućilo da rade na zajedničkim projektima, organiziraju susrete i promiču osposobljavanja kroz aktivnosti uz fizičku prisutnost i internetom. Pritom se promiče šest osnovnih vrijednosti koje predstavljaju temelj našeg društva, a to su poštovanje poštovanje ljudskog dostojanstva, sloboda, demokracija, jednakost, vladavina prava i poštovanje ljudskih prava, uključujući prava manjina. Uz to, kroz Erasmus+ potiču se i aktivnosti u okviru Jean Monnet koje doprinose širenju znanja o temama u području Europske unije. Početno su bile namijenjene samo visokim učilištima koji su u svoje kurikule uključivali nove sadržaje o Europskoj uniji, no sada su mogućnosti financiranja otvorene i školama, ustanovama za strukovno obrazovanje i osposobljavanje te ustanovama za obrazovanje učitelja i nastavnika. 


sveučilišna i ERASMUS razmjena iskustva studenata i mladih u obrazovanju

Prijave su tijekom cijele godine


Važno je napomenuti da su rokovi za Ključnu aktivnost 1 u okviru Natječaja 2025. razdvojeni te se rokovi za sektor obrazovanja i osposobljavanja razlikuju od onih za područje mladih i sporta. Isto se ne odnosi na rokove za Erasmus akreditacije u području obrazovanja i osposobljavanja i području mladih. Također, važno je znati da drugi rok za Ključnu aktivnost 2, i to za aktivnosti Suradničkih partnerstava u području mladih i Malih partnerstva u području obrazovanja i osposobljavanja te području mladih više nije obvezan, već opcionalan, te će biti otvoren samo ako sva sredstva po pojedinim područjima Programa ne budu potrošena na prvom obveznom roku. Mogućnostima financiranja centraliziranim aktivnostima upravlja Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu, EACEA, a decentraliziranim nacionalne agencije što je u Hrvatskoj Agencija za mobilnost i programe EU.


Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu


Pratite nas na društvenim mrežama Facebook i Linked In


9 views0 comments

Comments


bottom of page