Intervencija 70.05. korisnicima koji brinu o sprečavanju erozije biljnih i životinjskih genetskih resursa daje priliku da do kraja svibnja ostvare potporu
Očuvanje biljnih i životinjskih genetskih izvora izuzetno je važno i stoga je Ministarstvo poljoprivrede temeljem Pravilnika o provedbi intervencije 70.05. objavilo natječaj za korisnike koji se bave upravo očuvanjem tih resursa. Prijave na natječaj potrebno je dostaviti do 31. svibnja, a ukupna alokacija sredstava iznosi 11.764.706,25 eura. Intenzitet potpore je 100 posto, a iznos potpore po korisniku je 300 tisuća eura.
Intervencija 70.05. predviđa potporu za korisnike koji sprečavaju eroziju biljnih i životinjskih genetskih resursa te doprinose unaprjeđenju njihovog održivog korištenja, razvoju i očuvanju u svrhu postizanja globalne sigurnosti hrane, održive poljoprivrede i održanja bioraznolikosti.
Intervencija 70.05. predviđa prijavu za javna tijela i pravne osobe uključujući i udruge koje se u skladu s nacionalnim zakonodavstvom bave očuvanjem biljnih ili životinjskih genetskih izvora.
Zašto su važni Nacionalni programi
Pritom korisnici koji se bave očuvanjem biljnih genetskih izvora moraju biti sudionici Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora, imati odobren godišnji plan aktivnosti u skladu s aktivnostima iz spomenutog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora s detaljnim opisom aktivnosti koje će se provoditi u tekućoj godini i popisom troškova, od strane Povjerenstva za biljne i genetske izvore. Uz navedeno, korisnik mora voditi dokumentaciju o čuvanim primkama i provedenim aktivnostima u skladu sa smjernicama definiranim u Nacionalnom programu, kao što mora raspolagati ljudskim resursima osposobljenim za prikupljanje genetskog materijala. Korisnik mora imati i pristup i mogućnost unosa u bazu podataka biljnih genetskih izvora Republike Hrvatske, Croatian Plant Genetic Resources Database – CPGRD. Korisnici koji se bave očuvanje biljnih genetskih izvora svoj rad temelje na odobrenom planu aktivnosti usklađenim s Nacionalnim programom koji osigurava razmjenu informacija sa zainteresiranim i /ili nadležnim organizacijama država članica radi očuvanja, opisivanja, prikupljanja i korištenja genetskih resursa u poljoprivredi. Oni korisnici koji se pak bave očuvanjem životinjskih genetskih izvora moraju posjedovati dokaz o obavljanju aktivnosti očuvanja životinjskog genetskog materijala izdanog od strane nadležnog ministarstva. Potrebno je da imaju odobren godišnji plan aktivnosti rada usklađen s Nacionalnim programom očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj s detaljnim opisom aktivnosti koje će se provoditi u tekućoj godini. Neophodno je i stoga je uvjet za korištenje potpore da raspolažu ljudskim resursima osposobljenim za prikupljanje genetskog materijala i da imaju pristup i mogućnost unosa u bazu podataka domaćih životinja i poljoprivrednika na nacionalnoj razini sukladno ovlastima i djelokrugu rada. Korisnici koji se bave očuvanjem životinjskih genetskih resursa svoj rad temelje na odobrenom planu aktivnosti usklađenim s Nacionalnim programom koji osigurava usklađeno djelovanje svih dionika očuvanja životinjskih genetskih resursa na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Projekt kojim se prijavljuju mora biti u skladu s godišnjim planom aktivnosti odobrenim od strane nadležnog Povjerenstva Ministarstva poljoprivrede. Projekt mora ostvariti minimalni broj bodova, odnosno proći prag prolaznosti temeljem kriterija odabira. Korisnici potpore dužni su dostaviti Program u kojem je opisana metoda financiranja i opis aktivnosti za koje je zatražena potpora.
Načela kriterija odabira prihvatljivih korisnika
Pri odabiru kriterija za odabir korisnika u ovoj intervenciji važni su metoda održavanja, broj različitih vrsti primki biljaka, broj različitih vrsta primki koje se odnose na izvorne i tradicijske poljoprivredne biljke kojima prijeti nestanak za biljne genetske resurse. Za životinjske genetske resurse bitan je model očuvanja izvornih pasmina, pristup očuvanju izvornih pasmina kao i status ugroženosti pasmine.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu