Pozivom kojim se potiče inkluzivno obrazovanje se, između ostalog, utječe na rješavanje problema siromaštva djece te dimenzije rodne ravnopravnosti
Sva su djeca ravnopravna i sva imaju pravo na jednako obrazovanje. Međutim, dijelu učenika, točnije 35.552 učenika s teškoćama u razvoju, su za ostvarenje tog prava nužni pomoćnici u nastavi. Riječ je o 7,99 posto učenika koji bi bez pomoćnika teško dostigli odgovarajuće obrazovanje. Pozivom Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih osigurana su nova sredstva za angažiranje pomoćnika.
Ukupna raspoloživa financijska sredstva u sklopu ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga iznose 122.000.000,00 eura, od kojih ESF sufinanciranje od 85 posto iznosi 103.700.000,00 eura, a nacionalno sufinanciranje od 15 posto iznosi 18.300.000,00 eura.
Poziv je otvoren do 18. listopada 2024. godine, a datum početka zaprimanja projektnih prijava je od 9. rujna 2024. godine. Prihvatljivi prijavitelji u sklopu ovog poziva su osnivači osnovnih i srednjih škola što znači osnivači javnih i privatnih škola s pravom javnosti. Opći cilj ovog poziva je osiguravanje inkluzivnog obrazovanja učenika s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno obrazovnim ustanovama.
Pristup uključivom obrazovanju
Specifičan cilj ovog poziva je promicanje jednakog pristupa kvalitetnom i uključivom obrazovanju i osposobljavanju osobito kad je riječ o skupinama u nepovoljnom položaju, uključujući olakšavanje mobilnosti u svrhu učenja za sve i pristupačnosti osobama s invaliditetom ESF+. Želi se pružiti potpora uključivanju učenika s teškoćama u razvoju u osnovnoškolske i srednjoškolske odgojno-obrazovne ustanove kako bi se osigurali uvjeti za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješniju socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje. Aktivnosti koje se financiraju ovim PDP-om odgovaraju intervenciji za osnovno i sekundarno obrazovanje, ali isključujući infrastrukturu, sekundarne teme fonda ESF+ što znači rješavanje problema siromaštva djece, te dimenzije rodne ravnopravnosti, odnosno uključivanje rodne osviještenosti u okviru fondova ESF+, EFRR, Kohezijskog fonda i FPT-a.
Glavna strategija rada s djecom s teškoćama u razvoju je inkluzivno obrazovanje čije je osnovno načelo da se svoj djeci omogući da uče zajedno i na taj način kroz interakciju utječe na eliminaciju predrasuda. Inkluzivno obrazovanje usmjereno je na individualne sposobnosti djeteta s posebnim naglaskom na njihovu mogućnost sudjelovanja u svakodnevnom životu zajednice ili škole. Na taj način djeci s teškoćama u razvoju se uz obrazovanje osigurava i razvoj osobnosti te stjecanje znanja, vještina i iskustava potrebnih za svakodnevni život i socijalnu integraciju. Svojom obavezom podržavanja Konvencije o pravima djeteta i Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, Vlada Republike Hrvatske preuzela je odgovornost da sva djeca, bez obzira na sposobnost ili teškoće u razvoju, uživaju svoja prava bez bilo kakve diskriminacije. Prema navedenim Konvencijama, djeca s teškoćama u razvoju imaju ista prava kao sva druga djeca. U svrhu izjednačavanja mogućnosti za potpuno uključivanje učenika s teškoćama u razvoju u život zajednice kojoj pripadaju tijekom njima primjerenog odgoja i obrazovanja te podizanje kvalitete njihova života, u razdoblju od 2005. do 2007. godine počelo se s postupnim uvođenjem pomoćnika u nastavi u hrvatske škole, a donošenjem Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi otvorio se prostor za sustavno osiguravanje profesionalne, programske i materijalne potpore.
Novcem iz kladionica financira se inkluzivno obrazovanje
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih prati i osigurava pravo na obrazovanje 35.552 učenika s teškoćama u razvoju, a to je 7,99 posto učenika koji se školuju u redovitim ili posebnim osnovnoškolskim ili srednjoškolskim ustanovama. Ministarstvo osigurava sredstva iz Europskog socijalnog fonda, državnog proračuna odnosno sredstva od igara na sreću te proračuna jedinica lokalne i područne samouprave za financiranje rada i edukacije pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika za učenike s teškoćama u razvoju kojima je potrebna njihova potpora. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih znatnija je sredstva iz Europskog socijalnog fonda osiguralo po prvi put u školskoj godini 2014./2015., a do školske godine 2023./2024. iz ESF fonda i ESF+ fonda, u šest faza natječaja, osigurano je ukupno 131.191.531,89 eura bespovratnih sredstava kojima se financiraju i osiguravaju pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici u sklopu 302 potpisana ugovora.
U školskoj godini 2023./2024. uspješnim prijaviteljima osigurano je 23.762.669,95 eura bespovratnih sredstava kojima se financiraju i osiguravaju pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici u sklopu 56 potpisanih projekta, čime je osigurana podrška za 4.768 učenika s teškoćama u razvoju kroz rad pomoćnika u nastavi/stručnih komunikacijskih posrednika. Također, za školsku godinu 2023./2024. udrugama koje osiguravaju pomoćnike u nastavi/stručne komunikacijske posrednike odobreno je financiranje u iznosu od 5.552.006,53 eura za provedbu 60 projekata kojim se osigurava rad 530 pomoćnika u nastavi, odnosno stručnih komunikacijskih posrednika s 641 učenikom s teškoćama u razvoju.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu