Bespovratnim sredstvima iz Modernizacijskog fonda do energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije
Kada ljeto karakteriziraju toplinski valovi, olujna nevremena i zagrijavanje mora, onda svi razmišljaju o klimatskim promjenama. Kasno je zaustaviti ih, ali je dobar trenutak za promjenu razmišljanja i načina rada. U tu svrhu mogu poslužiti i bespovratna sredstva iz Modernizacijskog fonda, a upravo je objavljen novi natječaj vrijedan 80 milijuna eura.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava s ciljem poticanja ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju unutar prerađivačke industrije koji se zatvara 14. listopada 2024. godine.
Cilj natječaja je smanjenje emisija stakleničkih plinova i potrošnje energije u prerađivačkoj industriji, a prijavitelji mogu ostvariti financiranje između 100.000 i 5.000.000 eura po projektu.
Predmet Poziva je podupiranje ulaganja u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije u prerađivačkoj industriji u cilju ispunjavanja obveza Republike Hrvatske do 2030. godine. To znači smanjenje emisija stakleničkih plinova iz ETS sektora i sektora izvan ETS-a, smanjenje potrošnje isporučene energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera. Očekivani učinci Poziva su ušteda energije od 400.000 MWh/god i smanjenje emisija stakleničkih plinova na 180.000 tCO2/god. U okviru ovog Poziva, projekt mora ostvariti minimalnu uštedu energije od najmanje 7 posto ili ukupno smanjenje emisija CO2, tCO2, za 5 posto u odnosu na 2023. godinu.
Projekti moraju ostvariti minimalnu uštedu energije od 7 posto ili smanjenje emisija CO2 od 5 posto u odnosu na 2023. godinu. Pravo na sredstva imaju mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici iz sektora C, prerađivačke industrije.
Kakvi projekti se traže
Prihvatljive aktivnosti u okviru natječaja su povećanje energetske učinkovitosti, proizvodnja energije iz visokoučinkovite kogeneracije te projektantski nadzor i stručni nadzor građenja. Prihvatljivi troškovi su i troškovi nabave opreme, usluga i radova što znači unaprjeđenje proizvodnih procesa kroz nabavu opreme i radova vezanih uz modernizaciju, zamjenu i proširenje proizvodnih kapaciteta radi smanjenja energetske potrošnje. Uz ove, prihvatljivi su troškovi za rekuperaciju i ponovno korištenje topline, odnosno, nabavu i instalacije opreme za iskorištavanje otpadne topline i industrijskih otpadnih plinova. Automatizacija i nadzor na isti način spadaju u troškove uvođenja automatiziranih sustava za kontrolu i optimizaciju potrošnje energije, uključujući SCADA sustave, CNUS ili slična softverska rješenja. Visokoučinkovita kogeneracija, odnosno nabava opreme, usluga i radova za izgradnju ili nadogradnju postrojenja za visokoučinkovitu kogeneraciju, uključujući troškove priključenja na mrežu smatra se prihvatljivim troškovima u okviru natječaja. Troškovi demontaže i zbrinjavanja opreme, odnosno troškovi povezani s uklanjanjem stare opreme koja se zamjenjuje novom, uključujući zbrinjavanje prema zakonskim propisima spada u prihvatljive troškove kao i troškovi projektantskog i stručnog nadzora građenja. Maksimalni intenziteti potpore u odnosu na prihvatljive troškove pojedine vrste ulaganja definirani su ulaganjima u energetsku učinkovitost i ulaganjima u visokoučinkovitu kogeneraciju.
Pri ulaganjima u energetsku učinkovitost važno je znati da se potpore ne dodjeljuju za ulaganja koja se provode radi usklađivanja s normama Unije koje su donesene i koje su na snazi. Potpore se dodjeljuju za ulaganja koja se poduzimaju radi usklađivanja s normama Unije koje su donesene, ali još nisu na snazi pod uvjetom da se ulaganje provede i dovrši najmanje 18 mjeseci prije nego što norme stupe na snagu.
Što je, ustvari, Modernizacijski fond
Modernizacijski fond je instrument financiranja Europske unije koji podržava ulaganja u skladu s klimatskim i energetskim ciljevima do 2030. godine, uspostavljen na temelju Direktive (EU) 2018/410. Europa želi osigurati svoju klimatsku neutralnost i energetsku neovisnost te je postavila sljedeće ciljeve: najmanje 55 posto smanjenja emisija stakleničkih plinova u odnosu na razine iz 1990. godine, najmanje 32 posto udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj korištenoj energiji te poboljšanje energetske učinkovitosti za najmanje 32,5 posto.
S ciljem ubrzavanje energetske tranzicije i u članicama s nižim prihodima, kroz Modernizacijski fond je 10 zemalja, uz ostale europske instrumente, dobilo priliku koristiti bespovratna sredstva namijenjena poticanju modernizacijskih investicija u elektroenergetski sektor, ali i ostale energetske sustave. Sredstva Fonda mogu koristiti Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Poljska, Rumunjska i Slovačka, pri čemu Hrvatskoj pripada 3,14 posto odnosno 14,6 milijuna emisijskih jedinica. Modernizacijski fond se financira prodajom 2 posto od ukupne količine emisijskih jedinica koje će biti dostupne na tržištu u razdoblju 2021. – 2030. te prodajom dijela emisijskih jedinica koje mogu biti dodatno prenesene iz ukupne količine emisijskih jedinica namijenjenih prodaji na dražbi, a predviđenih za raspodjelu u svrhu solidarnosti i rasta.
Za više informacija o fondovima EU obratite se: info@logickamatrica.eu