Početkom studenoga MSP-ove očekuje više od 7 milijuna eura za uspostavu odnosa s drugim tvrtkama kako bi se stvorili lanci vrijednosti
Svaki biznis plan uključuje povezanost od proizvodnje do plasiranja proizvoda ili usluge i baš svaki zahtijeva dobru koordinaciju između svih faza koje proizvod ili usluga moraju proći na putu do krajnjeg korisnika, kupca. Izgradnja lanca vrijednosti je u tom smislu neizostavni dio proizvoda ili usluge. Mikro, malim i srednjim poduzećima je izgradnja lanca vrijednosti, kao i vlastito pozicioniranje u takvom lancu uvjet uspješnog poslovanja.
U okviru programa Konkurentnost i kohezija je za 4. studenog najavljen poziv uključivanja MSP-ova u lance vrijednosti. Cilj je poziva vrijednog 7.448.360,00 eura podržati MSP-ove kako bi stvaranjem novih inovativnih proizvoda i usluga uspostavili dobavljačke odnose s drugim poduzećima tzv. integratorima i postali dio njihovog lanca vrijednosti u ciljanom strateškom segmentu. Indikativni intenzitet potpore koji se očekuje je 60 %, a krajnji rok za podnošenje projektnih prijedloga se očekuje 3. veljače 2025. godine.
Prihvatljive aktivnosti prijavitelja, a to su mikro, mali ili srednje veliki poduzetnici, predstavljaju stvaranje sinergijskog učinka kroz komplementarno i kumulativno financiranje s programima Unije. Drugim riječima, to je prilagodba razvijanog proizvoda odnosno usluge zahtjevima tržišta, primjena odnosno komercijalizacija rezultata vlastitog istraživanja i razvoja, prilagodba razvijanog procesa i/ili organizacije poslovanja zahtjevima tržišta te primjena, odnosno komercijalizacija inovacije procesa i/ili organizacije poslovanja. Natječajem se sufinancira inovacija procesa i/ili poslovanja organizacije konzorcija MSP-ova za uspostavljanje dugoročnih dobavljačkih odnosa/lanaca vrijednosti s drugim poduzećima.
Kako kreirati lanac vrijednosti
Dodavanje vrijednosti proizvodu, nekoj robi ili usluzi kroz niz aktivnosti i resurse kojima tvrtka raspolaže, kao i odnosi s drugim tvrtkama predstavljaju lanac vrijednosti. U lance vrijednosti tako spadaju, prvenstveno, osobe koje posluju u poduzeću, aktivnosti, odnosi kroz cijeli lanac nabave, plasiranje robe ili usluge na tržište, njenu distribuciju i drugo. Razne objektivne okolnosti kao što su geopolitičko okruženje, zakonodavni i financijski okvir ulaze u lanac vrijednosti.
Ključno za lanac vrijednosti su čimbenici koji obavljaju određene uloge, a to su između ostalog, osobe koje čine proizvodnju, primarnu i sekundarnu preradu, sustav dobavljača potrebnih resursa, distributivni sustav, tržišni agenti, potrošači.
Svrha kreiranja lanca vrijednosti je stvaranje bolje tržišne pozicije i ostvarivanje konkurentne prednosti, što znači uočavanje vlastitih prednosti i različitosti u odnosu na konkurenciju te posljedično tome, fokusiranje na specifičnosti kojima se postiže prepoznatljivost na tržištu.
Put do veće profitabilnosti
Lanci vrijednosti predstavljaju i distribuciju, odnosno optimizaciju troškova jer omogućuju smanjenje troškova u pojedinim proizvodnim fazama, a time povećanje profitabilnosti. Stvaranje lanaca vrijednosti predstavlja i aktivnosti na poboljšanju kvalitete, uočavanju dobrih i manje dobrih područja koja čine proizvod ili uslugu, a unapređenje tih područja znači rad na podizanju standarda kvalitete, time i stjecanja pozitivne reputacije i boljeg plasmana na tržištu, među kupcima.
Naravno, lanci vrijednosti imaju manje čimbenika u malim tvrtkama pa su stoga jednostavniji, za njihovo stvaranje potrebno je manje aktivnosti, strateško planiranje je jednostavnije, a time su i fokusirani na ključne aktivnosti i suradnju s direktnim partnerima. Tome nasuprot, u većim tvrtkama su lanci vrijednosti kompleksniji, provode se u više faza, uključuju više bitnih elemenata kao što su dobavljački i distributivni sustavi, što znači da je cijeli proces izazovniji i sporiji. Spektar aktivnosti od raznih dobavljača do krajnjih kupaca je puno veći, ali uspješnost promjena donosi osjetne prednosti.
Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu