Lako je Eskimima prodati frižider, ali da li im uvaliti suncobran?

Pozivom za mikro, mala i srednja poduzeća olakšava se internacionalizacija poslovanja

 

Jedinu pravu potvrdu uspješnosti poduzetnici dobivaju na tržištu. Izlazak na tržište vrlo je izazovan poslovni poduhvat, a pojavljivanje na novom, inozemnom tržištu još je zahtjevniji cilj. Za to su, osim dobrog plana, neophodna financijska sredstva. Zato je idealno iskoristiti priliku koja se pruža kroz Europski fond za regionalni razvoj.

Naime, za sam kraj listopada je najavljen Poziv Potpora MSP-ovima povezana s internacionalizacijom i širenjem tržišta. Riječ je o pozivu u okviru Operativnog Programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. pod prioritetom 1: Jačanje gospodarstva ulaganjem u istraživanje i inovacije, podupiranjem poslovne konkurentnosti, digitalizacije i razvojem vještina za pametnu specijalizaciju. Poziv je namijenjen mikro, malim i srednjim poduzećima, a očekuje se da će za njih u okviru ovog poziva biti osigurano 29.779.050,00 eura bespovratnih sredstava s intenzitetom potpore od 60 posto.

Internacionalizacija je prilika za rast i razvoj

Za male i srednje poduzetnike, internacionalizacija predstavlja značajnu priliku za rast i razvoj. Iskorištavanje prednosti internacionalizacije može dovesti do značajnih poslovnih uspjeha, no također donosi izazovne odluke koje zahtijevaju detaljnu analizu i strateško planiranje. Prepoznajući važnost ovog procesa, Europska unija naglašava potrebu podrške mikro, malim i srednjim tvrtkama u njihovim naporima za internacionalizaciju i širenje tržišta. Svrha poziva je jačanje održivog rasta i konkurentnosti MSP-ova te otvaranje radnih mjesta kroz produktivna ulaganja. Predmet poziva je jačanje međunarodne konkurentnosti i internacionalizacija MSP-ova olakšavanjem predstavljanja njihovih proizvoda i usluga međunarodnoj poslovnoj zajednici u inozemstvu, uvođenje proizvoda na novo, inozemno tržište te povećanje mogućnosti poslovne suradnje s inozemnim partnerima.

Kako do novog tržišta

Prihvatljive aktivnosti u okviru poziva su sudjelovanje poduzetnika na međunarodnim sajmovima, organiziranje poslovnih susreta što znači gospodarskih izaslanstava, matchmaking i/ili B2B događanja u zemlji i inozemstvu, kao i informativna događanja na temu internacionalizacije.

Budući da su sva poduzeća, povremeni i potencijalni izvoznici svojih proizvoda i usluga. Osnovno zašto tvrtke odluče pojaviti se na novom, inozemnom tržištu je proizvod ili usluga za koju tvrtka smatra da je može uspješno plasirati na novom tržištu. To znači, naravno, da postoji potražnja za tim proizvodom/uslugom ili da je riječ o sadržaju koji tvrtka može uspješno plasirati usprkos postojećoj konkurenciji. Interni razlozi zbog koji se poduzetnici, odnosno tvrtke odluče na zahtjevan korak jest povećanje dobiti, ostvarenje profita, plasman proizvoda na novo tržište, potencijal i bolja iskoristivost proizvodnih resursa, zasićenost ili kriza na postojećem tržištu i, naravno, poduzetnički duh. No, odluka nije jednostavna i zahtijeva niz predradnji kako bi poslovni potez bio uspješan. To znači sondiranje tržišta, provjeru potreba, gospodarsku moć novog tržišta, pravnu sigurnost, a za sve to je potrebno izvesti niz organizacijsko-tehničkih radnji, ali i osigurati sredstva.

Za procjenu tržišta potrebno je između ostalog procijeniti situaciju na novom tržištu, odabranoj zemlji, a to znači prikupiti potrebne podatke o veličini novog tržišta, financijskoj moći, BDP-u, napraviti makroekonomsku procjenu. Uz to je nužno i obaviti niz provjera koje utječu na odluku kao što je pitanje udaljenosti, odnosno transporta proizvoda ili usluge, mogućnost proizvodnje na novom tržištu, uvjete plasmana i druge stvari koje pomažu u definiranju načina pojavljivanja na novom tržištu. Na taj se način filtriraju potrebni podaci kako bi odluka o poslovanju u inozemstvu, na novom tržištu bila utemeljena na ekonomski utemeljenoj procjeni, a ne na ideji bez razrade. Uz to je, na kraju, neophodno obići novo tržište, osobno se uvjeriti u načine funkcioniranja i poslovanja. Da, i Eskimima se mogu prodati frižideri, ali je suncobrane možda pametnije plasirati u nekoj zemlji gdje topla, sunčana razdoblja traju kao i u Hrvatskoj.

Poslovno povezivanje

Dodatno, ne treba zanemariti da poslovanje na novom tržištu može biti rezultat raznih poslovnih povezivanja i suradnji. To znači da izvoz, kao početak internacionalnog poslovanja može biti uz suradnju posrednika, kao neizravan izvoz ali, jednako tako i direktan, kada se proizvod ili usluga prodaje određenom uvozniku bez posrednika. Ne postoji generalan savjet, odluka ovisi o brojnim procjenama koje tvrtka mora donijeti, isto kao što može svoj proizvod ponuditi novom tržištu kroz licenciranje ili kreiranje franšize. Dodatno, pri nastupu na novom tržištu, tvrtke se mogu, u raznim fazama povezivati i nastupati zajednički ili pak, odlučiti sve izvesti samostalno, od toga da plasiraju svoj proizvod ili da ga, nakon što osnuju novu tvrtku na novom tržištu, proizvode i plasiraju kao domaći proizvod.

Na kraju su za sve ovo potrebna sredstva, a do njih se može uz kvalitetan projekt. Za to je, pak, važno odabrati prave stručnjake.

Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu.

Zadnje novosti

Modernizacijski fond

Sad je prilika za usklađivanje s prirodom

Bespovratnim sredstvima iz Modernizacijskog fonda do energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije   Kada ljeto karakteriziraju toplinski valovi, olujna nevremena i zagrijavanje mora, onda svi razmišljaju