Dobar socijalni dijalog zahtijeva kvalitetnije sindikate

Sindikalnom članstvu je namijenjeno 6 milijuna eura za jačanje njihovih kapaciteta na tržištu rada. To znači nove usluge, osposobljavanje i umrežavanje socijalnih partnera.

 

Za razumijevanje je neophodna kvalitetna komunikacija, ali je za dobar socijalni dijalog i socijalno partnerstvo potrebno osposobljavanje, umrežavanje, unapređenje postojećih i razvoj novih usluga namijenjenih sindikalnom članstvu.

Stoga je u okviru programa  “Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.”, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike objavilo natječaj vrijedan 6 milijuna eura. Od 2. listopada do 2. prosinca sindikati, udruge sindikata više razine, udruge poslodavaca i udruge poslodavaca više razine mogu podnijeti projektne prijedloge za potporu u iznosu od 100 do 300 tisuća eura.

Cilj ovog poziva je nastavak jačanja socijalnog partnerstva i socijalnog dijaloga radi daljnje prilagodbe zahtjevima tržišta rada. Do toga će se doći ostvarenjem specifičnog cilja, odnosno jačanjem kapaciteta socijalnih partnera za djelovanje na tržištu rada kroz njihovo osposobljavanje i umrežavanje te razvoj usluga namijenjenih članstvu.

Socijalni dijalog i socijalno partnerstvo u temeljima su europskog socijalno-tržišnog gospodarstva. Dio su pravne stečevine EU te predstavljaju temelj izgradnje demokratskog društva. Postizanje dogovora između interesa radnika i poslodavaca, kao i predstavnika Vlade o temama zajedničkog interesa u području gospodarske i socijalne politike ključ su učinkovitog funkcioniranja tržišta rada i razvoja društva. U svrhu ostvarenja ciljeva ESF+, pravedne socijalne zaštite, izgradnje otporne radne snage, uključivih i povezanih društava, kao i načela Europskog stupa socijalnih prava, nužan je nastavak ulaganja u jačanje kapaciteta socijalnih partnera u obliku osposobljavanja, umrežavanja, ali unapređenja postojećih i razvoja novih usluga namijenjenih članstvu.

Koristi za socijalne skupine

Kao jedni od ključnih dionika/institucija na tržištu rada, socijalni partneri moraju ažurno pratiti pojave i probleme na tržištu rada na svim razinama kako bi adekvatno odgovorili na iste, umrežavati se u svrhu razmjene znanja i iskustava, kao i jačati svoje sposobnosti pregovaranja. Osposobljavanjem socijalnih partnera u temama koje su relevantne za njihovo aktivno i učinkovito sudjelovanje u socijalnom dijalogu izravno se utječe na jačanje njihovih kapaciteta i osnaživanje njihovih institucija kao takvih budući da im se omogućuje stjecanje znanja i vještina koje su im potrebne za uspješno pregovaranje, artikuliranje i zastupanje interesa svojih članova. Takvom jačanju njihovih kapaciteta doprinosi i razmjena znanja, iskustva i dobrih praksi s kolegama na nacionalnom i međunarodnom nivou te se njihovim međusobnim umrežavanjem putem osposobljavanja, studijskih posjeta, okruglih stolova i sličnih aktivnosti omogućava razmjena kako važnih informacija tako i dobre prakse. Razvojem novih usluga namijenjenih članovima socijalnih partnera moguće je modernizirati i digitalizirati te time značajno unaprijediti rad samih socijalnih partnera. Isto je ujedno moguće uz olakšanje dostupnosti njihovih usluga i raznih inovativnih alata za učenje, razmjenu iskustava i komunikaciju na digitalnim/web platformama.

Što nam govori praksa

Pandemija COVID-19, potresi u RH, gospodarska kriza, klimatske promjene, digitalna revolucija, promjene u obrascima rada, društvena i demografska kretanja utjecali su na tržište rada te povećali nejednakost, dugotrajnu nezaposlenost i nezaposlenost mladih. Socijalni partneri imali su ključnu ulogu u socio-ekonomskom oporavku EU i RH, ublažavanju posljedica krize te prilagodbi zahtjevima tržišta rada i digitalne tranzicije. U svrhu ostvarenja ciljeva ESF+, pravedne socijalne zaštite, izgradnje otporne radne snage, uključivih i povezanih društava, kao i načela Europskog stupa socijalnih prava, nužan je nastavak ulaganja u jačanje kapaciteta socijalnih partnera u obliku osposobljavanja, umrežavanja, ali i unapređenja postojećih i razvoja novih usluga namijenjenih članstvu. Iako u RH postoji stabilna praksa kolektivnog pregovaranja pri čemu treba spomenuti da je pokrivenost kolektivnim ugovorima oko 47 posto i da je oko 20 posto radnika sindikalno organizirano, praksa ne rezultira svim učincima za radnike kojima bi mogla. To znači da nema znatne učinke na uređivanje odnosa na tržištu rada niti je značajan instrument makroekonomske politike. U tu svrhu nužno je unaprijediti kapacitete socijalnih partnera za socijalni dijalog, odnosno njihove aktivnosti kojima oni kroz međusobni dijalog rješavaju pojedina pitanja u svojim granama djelatnosti te tako stvaraju preduvjete za socijalni dijalog, strateško djelovanje i poduzimaju stvarne intervencije u odnose i procese na tržištu rada. Stoga je jačanje kapaciteta socijalnih partnera, njihova dosega i reprezentativnosti za učinkovito i održivo obavljanje postojećih funkcija, zadržavanje i privlačenje novih sektora i članova, razvoj novih i unaprjeđenje postojećih usluga kroz međusobni dijalog i umrežavanje te kvalitetan i učinkovit socijalni dijalog nužno za upravljanje budućim promjenama na tržištu rada.

Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu

Zadnje novosti

Ako mogu farme, onda može sve biti digitalno

Natječaj „Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija” nudi tvrtkama po 100 tisuća eura Na suvremenoj farmi roboti rade sve, odaberu kravu,

Istraživanje seli iz garaže u tvrtku

Malim poduzetnicima u znanjem intenzivnim sektorima je na raspolaganju više od 13 milijuna eura  Za mikro i mala poduzeća je nastupio pravi trenutak priprema za

ciljana znanstvena istraživanja

Prilika za istraživačke organizacije i poduzetnike

Potporom u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja u okviru programa Ciljana znanstvena istraživanja   Istraživačke organizacije, mikro,

Fond za pravednu tranziciju

Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu Investicije su