Pozivom za mikro, mala i srednja poduzeća financira se uvođenje normi i standarda kroz certifikat kvalitete. Na raspolaganju je više od 19 milijuna eura
Kvaliteta proizvoda je glavi kriterij pri svakoj kupnji, neovisno da li se u košarici nalazi kolač s nekog OPG-a, bicikl iz neke tvornice ili letjelica kojom želimo u panoramski let iznad Kornata. Zato su važni certifikati i ostvarivanje standarda jer oni jamče kvalitetu. Proizvodi koji nose određeni certifikat kvalitete pružaju garanciju i pomažu poduzetnicima da se lakše pozicioniraju na tržištu, osobito ako je riječ o inozemnom tržištu. To je ona ključna razlika između no name brenda i etabliranog proizvoda koja privlači ili odbija korisnike.
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u svojstvu Upravljačkog tijela za Program Konkurentnost i kohezija 2021.-2027., pod prioritetom 1: Jačanje gospodarstva ulaganjem u istraživanje i inovacije, podupiranjem poslovne konkurentnosti, digitalizacije i razvojem vještina za pametnu specijalizaciju najavilo je Poziv Potpora poduzećima za ispunjavanje primjenjivih zahtjeva standarda, ocjene sukladnosti i certifikacije proizvoda/usluga/procesa koji će biti financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Prihvatljivi prijavitelji su mikro, mala i srednja poduzeća, MSP, a indikativni intenzitet potpore je 60 posto, dok je ukupni iznos bespovratnih sredstava iznosi 19.978.350,00 eura. Prema indikativnim planovima poziv bi trebao biti objavljen 14. listopada.
Što tu ima za mene
Cilj poziva je povećana konkurentnost hrvatskih poduzetnika na međunarodnom tržištu i povećanje prihoda od izvoza.
Ovim Pozivom sufinancirat će se certifikacija proizvoda. Povećanom primjenom usklađenih europskih norma, odnosno provedbom postupaka ocjenjivanja sukladnosti proizvoda koji su propisani usklađenim zakonodavstvom Zajednice a to su proizvodi koji nose oznake CE, EU Izjava o sukladnosti, zajedno s pouzdanim tehnološkim rješenjem, pridonijeti će da dokazom kvalitete, sigurnosti i pouzdanosti svojih proizvoda MSP-ovi osiguraju preduvjete za povećanje izvoza i ukupne konkurentnosti.
Svrha poziva je jačanje gospodarstva ulaganjem u istraživanje i inovacije, podupiranje poslovne konkurentnosti, digitalizacije i razvoj vještina za pametnu specijalizaciju.
Prihvatljive aktivnosti za uvođenje normi i standarda u poduzeća, odnosno certificiranje sustava upravljanja su aktivnosti provedene od strane ovlaštenog tijela za uvođenje sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom kao i ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja prema zahtjevima međunarodno priznatih normi, ISO.
Najčešće norme su: ISO 9001:2015 Sustav upravljanja kvalitetom; ISO 14001:2015 Upravljanje okolišem; ISO 45001:2018 Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnosti na radu; ISO 27001:2013 Informacijska sigurnost. Uz navedeno, prihvatljiva su i ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema. Pritom se misli na sustave poput FSC i/ili PEFC certifikacija, BRC norme, KOSHER, HALAL i slične.
Prihvatljivi troškovi u okviru poziva su troškovi savjetodavnih usluga za pripremu dokumentacije nužne za uvođenje sustava upravljanja kojim će se omogućiti stjecanje certifikata. To su, između ostalog, snimak stanja, definicija projekta, model sustava i postavljanje ciljeva, te nabava, odnosno kupnja norma. Za uspješno uvođenje sustava upravljanja neophodna je i edukacija djelatnika, pa su ti troškovi prihvatljivi kao i troškovi certificiranja sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom te troškovi vezani uz vidljivost projekta.
Što je certifikat kvalitete i sigurnosti i kako do njega
Certificiranje proizvoda predstavlja ocjenjivanje sukladnosti proizvoda s određenom normom ili specifikacijom, radnje u okviru postupaka ocjenjivanja sukladnosti, kao i aktivnosti koje provodi ovlašteno tijelo za neovisno ocjenjivanje sukladnosti. Pritom su prihvatljive aktivnosti ulaganja u pripremu i uvođenje sustava za dokazivanje kvalitete, sigurnosti i pouzdanosti te certificiranje proizvoda. Najčešće oznake za certifikaciju su CE, HR EN, RED, EMC i LVD. CE, odnosno oznaka Conformité Européenne predstavlja proizvod koji ispunjava zahtjeve EU-a u području sigurnosti, zdravlja i okoliša, a HR EN jamči primjenu različitih hrvatskih normi u skladu s Međunarodnom razredbom norma. RED oznaka predstavlja usklađenost s Direktivom 2014/53/EU o stavljanju na raspolaganje radijske opreme na tržištu, a EMC usklađenost s Direktivom 2014/30/EU, EMC, o elektromagnetskoj kompatibilnosti. LVD predstavlja usklađenost s Direktivom 2014/35/EU koja jamči sigurnost uređaja na električnu energiju. Prihvatljivi troškovi za ove aktivnosti su troškovi pripreme propisane tehničke dokumentacije, riječ je o tehničkim datotekama koje prati spis ukoliko tehničku dokumentaciju priprema vanjski pružatelj usluge. Kvalitetan prijevod tehničke dokumentacije na strani jezik je izuzetno bitan pa su i ti troškovi prihvatljivi, ukoliko je prijevod neophodan za ocjenjivanje sukladnosti. Troškovi transporta proizvoda do akreditiranog tijela za ocjenjivanje sukladnosti proizvoda gdje se obavlja pregled, certifikacija, mjerenje, umjeravanje proizvoda od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti isto tako spadaju u prihvatljive troškove. Prihvatljivi su i troškovi postupka ocjene sukladnosti proizvoda i izdavanje isprava o sukladnosti, kao što su izvještaj o ispitivanju, certifikat, potvrda o sukladnosti, potvrda o pregledu, izjava o svojstvima od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti. Uz to, prihvatljivi su i troškovi u svezi s ispunjavanjem uvjeta informiranja i vidljivosti.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu