KRATKE PREPORUKE ZA PRIPREMU PRIJAVE NA JEDNOSTAVNU IZRAVNU DODJELU BESPOVRATNIH SREDSTAVA IZ FONDA SOLIDARNOSTI EUROPSKE UNIJE S NAGLASKOM NA PRAGOVE ZA DODJELU

Ako ste u petak 10.3.2023. podnosili svoje prijave u okviru ovog poziva za potencijalne troškove nadamo se da ste isto uspjeli učiniti do 15:00h. Naime, na web stranici Strukturnih fondova u petak je objavljena Obavijest kako se Poziv u dijelu koji se tiče troškova koji još nisu nastali obustavlja dok je i dalje moguće podnijeti prijavu za već nastale troškove.  

Cilj je ovog poziva financirati javne rashode izravno povezane s potresima od 22. ožujka 2020. godine s epicentrom na području grada Zagreba, odnosno serijom potresa počevši od 28. prosinca 2020. godine s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije.

Prihvatljive operacije u okviru ove dodjele su:

  • vraćanje u ispravno radno stanje infrastrukture i pogona u energetskom sektoru, u području vodoopskrbe, upravljanja otpadnim vodama, telekomunikacija, prijevoza, zdravlja i obrazovanja;
  • pružanje privremenog smještaja i financiranje službi spašavanja, radi pokrivanja potreba pogođenog stanovništva;
  • osiguravanje preventivne infrastrukture i mjera zaštite kulturne baštine;
  • čišćenje područja pogođenih katastrofom, uključujući prirodna područja, u skladu s, kad je to primjereno, pristupima utemeljenima na ekosustavima te hitno obnavljanje pogođenih prirodnih područja kako bi se izbjegli neposredni učinci erozije tla.

Svaka od navedenih operacija ima tijelo odgovorno za provedbu financijskog doprinosa. Tako ćete u samom pozivu pronaći Priloge odnosno Upute od 1-12 ovisno o vrsti operacije na koju se prijavljujete.

Tko su prihvatljivi prijavitelji 

Upute raspisuju prihvatljive prijavitelje i prihvatljive aktivnosti, nadležno tijelo za provedbu ovisno o području potresa, adresu za predaju prijave i propisanu dokumentaciju. Prihvatljivi prijavitelji u okviru ove dodjele su: neprofitne organizacije, organizacije civilnog društva, javna tijela (ministarstva i agencije), jedinice lokalne samouprave, jedinice regionalne (područne) samouprave, ustanove u kulturi, poduzeća/trgovačko društvo i organizacije u većinskom javnom vlasništvu, javna visoka učilišta, jedinice lokalne samouprave do 10000 stanovnika, jedinice lokalne samouprave do 2000 stanovnika, jedinice lokalne samouprave do 5000

 

stanovnika, lokalne/regionalne javne institucije, sveučilište, škole, tijela javne vlasti, udruge koje djeluju u sektoru turizma i/ili ugostiteljstva, ustanove za obrazovanje odraslih,  visoka škola, visoka učilišta, vrtići, znanstvene institucije, znanstveni instituti, znanstvene organizacije i zdravstvene institucije.

Prijaviteljima je na raspolaganju jedan obrazac zahtjeva s tri tablice, podaci o prijavitelju, podaci o nastalim troškovima i podaci o potencijalnim troškovima. Važna novost je da sada zanemarite podatke o potencijalnim troškovima.

Koliki je iznos bespovratnih sredstava

Ukupan iznos bespovratnih financijskih sredstava raspisan ovim pozivom iznosi 13.500.000,00 EUR (101.715.750,00 HRK), s mogućnošću povećanja do iskorištenja sredstava iz Fonda Solidarnosti Europske unije. Moguće je ostvariti financiranje i do 100% bespovratnih prihvatljivih sredstava.

Ako planirate aplicirati na izravnu dodjelu vaš krajnji rok je 31. ožujak 2023. godine za, ponavljamo, nastale troškove, a tu posebno skrećemo pozornost na točku 5.3. Uputa za provedbu koja propisuje pragove za izravnu dodjelu. Radi pojašnjenja, sve nabave koje ste proveli u okviru poziva moraju biti do vrijednosti europskih pragova. Svi troškovi proizišli iz nabava koje prelaze vrijednost europskih pragova, smatra će se neprihvatljivim.

Europski pragovi

Kada bismo zamislili da je i dalje otvoren poziv za potencijalne troškove ovdje bismo mogli doći i do dvojakog tumačenja točke 5.3. u dijelu gdje je navedeno „primjenjuje se samo za one troškove koji su proizišli iz nabava do vrijednosti europskih pragova“  koja bi se mogla protumačiti kako neće biti prihvatljivi samo oni troškovi nabava preko europskih pragova koje tražite u okviru nastalih troškova, a ne i potencijalnih. U tom slučaju bi potencijalni troškovi preko vrijednosti pragova čak ostali i prihvatljivi.

Međutim, zadržavamo si pravo protumačiti predmetnu točku 5.3. na način da bez obzira potražujete li sada samo nastali trošak ili prije obustave potencijalni trošak isti neće biti prihvatljiv ako prelazi vrijednost europskih pragova.

Kod potencijalnih troškova bilo je važno da sve račune morate platiti do 30.06.2023. godine. To istovremeno znači da u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi (NN 120/16, 144/22) kod nabave velike vrijednosti (procijenjena vrijednost do i preko vrijednosti europskih pragova) morate provesti savjetovanje sa zainteresiranom javnosti, nakon toga raspisati poziv na dostavu ponuda s minimalnim rokom za dostavu ponuda od 35 dana, te ga objaviti u Službenom Listu

 

Europske unije i EOJN RH pa je zapravo sigurno da je donositelj ovog poziva išao na možebitno manje komplicirane postupke.

Dakle, ukoliko ste proveli nabavu male vrijednosti u skladu s čl. 14 Zakona o javnoj nabavi (NN 120/16, 144/22) ili u skladu s Pravilnikom o provedbi postupaka nabave roba, usluga i radova za postupke obnove (NN 126/2021, 132/2022) vaš trošak bit će prihvatljiv.

MN: Dvostruko financiranje i dva modela potraživanja troškova

Svakako morate biti oprezni kod primjene načela dvostrukog financiranja, a korisno je naglasiti kako nastale troškove možete potraživati putem metode nadoknade (troškovi za koje je izdan račun i koji su plaćeni prije podnošenja prijave, odnosno za koje posjeduje dokaz/potvrdu da je plaćanje izvršeno) te metodom plaćanja (troškovi za koje je izdan račun, ali isti nije plaćen do trenutka podnošenja prijave).

Još bismo vas uputili i na novi Pravilnik o provedbi postupaka nabave roba, usluga i radova za postupke obnove koji je također objavljen u petak 10. ožujka 2023. Ovaj Pravilnik je donesen na temelju čl. 71. st.2. Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko – zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko – moslavačke županije i Karlovačke županije (NN 21/2023). Ukoliko ste u petak uspjeli podnijeti svoje prijave za potencijalne troškove ovaj pravilnik ćete, vjerujemo, primjenjivati u provedbi, zato obratite pozornost na novi broj NN:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_03_28_493.html

Ako vam možemo pomoći s našim savjetima, nazovite ili pišite na info@logickamatrica.eu

Za kraj, više o samom pozivu možete pročitati:

https://strukturnifondovi.hr/natjecaji/jednostavna-izravna-dodjela-bespovratnih-financijskih-sredstava-iz-fonda-solidarnosti-europske-unije/

 

PRILAŽEMO VAM I TABLICU EUROPSKIH PRAGOVA, NIJE NA ODMET 😊

 

EU PRAGOVI

 

VRSTA NARUČITELJA PREDMET NABAVE NOVI EU PRAGOVI

2022 – 2023

(u eurima)

NOVI EU PRAGOVI

2022 – 2023

(u kunama)

Javni naručitelji Državna tijela  

robe/usluge/projektni natječaji

 

140.000

 

1.052.800

JLP(R)S i pravne osobe  

robe/usluge/projektni natječaji

 

 

215.000

 

1.616.800

Svi javni naručitelji  

Radovi

 

 

5.382.000

 

40.472.640

 

Sektorski naručitelji

 

robe/usluge/projektni natječaji

 

 

431.000

 

3.241.120

 

Radovi

 

 

5.382.000

 

40.472.640

Zadnje novosti

Ako mogu farme, onda može sve biti digitalno

Natječaj „Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija” nudi tvrtkama po 100 tisuća eura Na suvremenoj farmi roboti rade sve, odaberu kravu,

Istraživanje seli iz garaže u tvrtku

Malim poduzetnicima u znanjem intenzivnim sektorima je na raspolaganju više od 13 milijuna eura  Za mikro i mala poduzeća je nastupio pravi trenutak priprema za

ciljana znanstvena istraživanja

Prilika za istraživačke organizacije i poduzetnike

Potporom u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja u okviru programa Ciljana znanstvena istraživanja   Istraživačke organizacije, mikro,

Fond za pravednu tranziciju

Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu Investicije su