Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu

Investicije su dio formule napretka. Najavljena pomoć pri investicijama za mikro, male i srednje tvrtke u Istarskoj županiji omogućit će ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije na način da neće štetiti okolišu. Naime, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u svojstvu Upravljačkog tijela za Integrirani teritorijalni program 2021.-2027. najavilo je za 15. studenoga natječaj u okviru Programa ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije MSP-ova s ciljem pružanja podrške energetskoj tranziciji, digitalizaciji poslovnog sektora i promocije održivog poslovanja bez negativnog utjecaja na okoliš i zdravlje ljudi.

Poduzetnicima je namijenjeno 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava, pri čemu je intenzitet potpore 50 do 60 posto, zavisno od veličine tvrtke, a indikativni krajnji rok za podnošenje projektnih prijedloga je 15. ožujka 2025. godine.

Sufinancirat će se ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu MSP-ova kao što su nabava opreme i strojeva, informacijsko-komunikacijskih rješenja i druge aktivnosti. Cilj je uvođenje inovacija u proizvodne procese, organizaciju poslovanja MSP-ova, uvođenje inovativnih proizvoda, savjetodavne usluge za usvajanje novih znanja u organizaciji poslovanja, inovacija procesa ili inovacija proizvoda/usluga, kao i aktivnosti povezane s prijavom patenata i/ili zaštitom prava intelektualnoga vlasništva, suradnje sa znanstvenim sektorom.

Tko će to platiti

Integrirani teritorijalni program 2021. – 2027., ITP, u okviru kojega se realiziraju ulaganja, financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za pravednu tranziciju. Europski fond za regionalni razvoj, EFRR, jedan je od glavnih instrumenata europske kohezijske politike. Cilj je Europskog fonda za regionalni razvoj jačanje gospodarske, socijalne i teritorijalne kohezije u Europskoj uniji izjednačavanjem neusklađenosti njenih regija. U razdoblju 2021.-2027. omogućit će ulaganja u pametniju, zeleniju, bolje povezanu i socijalniju Europu bližu svojim građanima i to je osnova na temelju koje se financiraju poduzetnici.

EFRR će omogućiti ulaganja kojima će Europa i njene regije postati konkurentnije i pametnije kroz inovacije i podršku malim i srednjim poduzećima te digitalizaciju i digitalnu povezanost. To znači tranziciju na regije koje će postati zelenije, s niskom emisijom ugljika i otporne na klimatske promjene, pritom se uz poticanje mobilnosti ostvaruje bolja povezanost, te ostvarenje socijalnijih regija podržavanjem učinkovitog i uključivog zapošljavanja, obrazovanja, vještina, društvene uključivosti i ravnopravnog pristupa zdravstvenoj skrbi te jačanjem uloge kulture i održivog turizma. Takve će regije biti bliže građanima, podržavanjem lokalnog razvoja i održivog urbanog razvoja u cijelom EU-u.

Organizacije koje mogu ostvariti korist od EFRR-a su javna tijela, organizacije u privatnom sektoru, pri čemu se osobito misli na MSP-ove, sveučilišta, udruge, nevladine organizacije i organizacije za dobrovoljni rad, ovisno o operativnom programu.

Postoji nekoliko prioriteta ulaganja EFRR-a koji su izravno usmjereni na urbana područja. Mjera je namijenjena smanjenju gospodarskih, ekoloških i socijalnih problema u urbanim sredinama, s posebnim naglaskom na održiv urbani razvoj. Barem 8 posto resursa EFRR-a odvaja se u ovo područje kroz strategije teritorijalnog i lokalnog razvoja, a o njenom izravnom rasporedu na terenu odlučuju i njime upravljaju tijela zadužena za urbanizam.

Što će tu Fond za pravednu tranziciju

Fond za pravednu tranziciju, drugi izvor Integriranog teritorijalnog programa financijski je instrument uspostavljen u okviru kohezijske politike. Njegova je svrha pružiti pomoć područjima suočenima s ozbiljnim socioekonomskim izazovima koji su posljedica prelaska na klimatsku neutralnost. Fond za pravednu tranziciju Hrvatskoj omogućuje lakšu provedbu europskog zelenog plana, čiji je cilj Europsku Uniju učiniti klimatski neutralnom do 2050. godine.

Fond za pravednu tranziciju ključan je alat za pružanje pomoći područjima koje prelazak na klimatsku neutralnost najviše pogađa i za sprečavanje sve većih regionalnih razlika. Njegovi su glavni ciljevi ublažiti posljedice tranzicije financiranjem diversifikacije i modernizacije lokalnog gospodarstva te smanjenjem negativnih posljedica na zaposlenost. U tu će se svrhu iz Fonda za pravednu tranziciju podupirati ulaganja u područja kao što su digitalna povezanost, tehnologije čiste energije, smanjenje emisija, regeneracija industrijskih objekata, prekvalificiranje radnika i pružanje tehničke pomoći.

Fondom za pravednu tranziciju upravlja se u skladu s pravilima podijeljenog upravljanja, što pretpostavlja usku suradnju s nacionalnim, regionalnim i lokalnim vlastima. Za pristup pomoći iz Fonda za pravednu tranziciju države članice dostavile su teritorijalne planove za pravednu tranziciju. U njima su navedena konkretna područja za koja se traži intervencija zbog socioekonomskih posljedica tranzicije. U planovima se vodi naročito računa o očekivanom gubitku radnih mjesta i transformaciji proizvodnih procesa industrijskih objekata koji proizvode najviše stakleničkih plinova. Kriteriji za dodjelu potpore temelje se na industrijskim emisijama u regijama s visokim intenzitetom ugljika, radnim mjestima u industriji i rudnicima ugljena i lignita, proizvodnji treseta i naftnog škriljevca te na stupnju gospodarskog razvoja.

Što to znači za nas

Za RH u praksi to predstavlja potrebno smanjenje u razlikama razvijenosti regija i poboljšanje životnog standarda za one regije koje su u nepovoljnijem položaju. Zelena tranzicija za Hrvatsku predstavlja naglasak na klimatsko ekološke izazove te poticanje zelenih i plavih ulaganja, razvoj kružnog gospodarstva, jačanje samostalne proizvodnje hrane te očuvanje ekosustava.

Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu

Zadnje novosti

Ako mogu farme, onda može sve biti digitalno

Natječaj „Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija” nudi tvrtkama po 100 tisuća eura Na suvremenoj farmi roboti rade sve, odaberu kravu,

Istraživanje seli iz garaže u tvrtku

Malim poduzetnicima u znanjem intenzivnim sektorima je na raspolaganju više od 13 milijuna eura  Za mikro i mala poduzeća je nastupio pravi trenutak priprema za

ciljana znanstvena istraživanja

Prilika za istraživačke organizacije i poduzetnike

Potporom u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja u okviru programa Ciljana znanstvena istraživanja   Istraživačke organizacije, mikro,

Fond za pravednu tranziciju

Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu Investicije su