Korisnici sredstava fondova EU neminovno se susreću sa složenim i zahtjevnim procesom javne nabave u realizaciji projekata. To je najsigurniji način zaštite od korupcije i jamstvo dostupnosti sredstava iz fondova EU.
Razlozi zbog kojih su postupci javnih nabava precizno definirani su, s jedne strane suzbijanje korupcije, pronevjera, prevara i drugih oblika kriminala kako bi se, na drugoj strani, osiguralo pošteno i transparentno korištenje sredstava i time omogućilo što većem broju korisnika da fondovima EU unaprijede svoje poslovanje i život. U konačnici se time doprinosi razvoju zajednica u kojima građani Europske unije žive i stvaraju.
Uzme li se u obzir da je vrijednost javne nabave u 2020. godini iznosila 58.867.283.775 kn bez PDV-a, odnosno 7.813.031.226,36 eura, od čega je vrijednost ugovora financirana sredstvima EU fondova bila 14.790.780.107 kn, odnosno 1.963.073.874,44 eura bez PDV-a, jasno je zašto je neophodno osigurati transparentnost javnih nabava.
Hrvatska je prije pristupanja Europskoj uniji u dva navrata koristila programe EU, prvi puta u proračunskom razdoblju od 2000. do 2006. godine s uspješnosti korištenja od 72%, te nakon toga u sljedećem proračunskom razdoblju od 2007. do 2013. godine s uspješnosti 34,37%.
Nakon ulaska u EU korištena su sredstva iz novog proračunskog razdoblja 2014. do 2020. godine i Hrvatskoj je tada na raspolaganju bilo 10,7 milijardi eura. U novom proračunskom razdoblju na raspolaganju će biti oko 25 milijardi eura.
Da bi se ta sredstva uspješno koristila kroz EU projekte važna je učinkovitost javne nabave, čiju kontrolu vrše tijela zadužena za provjeru potrošnje sredstava iz proračuna i drugih javnih sredstava.
OPASNOST OD KORUPCIJE
Budući da se javnom nabavom troše sredstva poreznih obveznika taj postupak se mora provoditi na način da se zaštiti javni interes te su visoki standardi u njenom provođenju neophodni. Podložnost korupciji velika je opasnost za uspješnost provođenja postupaka javne nabave. Hrvatska se prema posljednjem istraživanju Transparency Internationala nalazi na 57. mjestu od 180 država uključenih u istraživanje, a smatra se da tek prvih pedeset država uspješno izbjegava opasnost korupcije. Pritom, samo su tri članice EU iza Hrvatske, Rumunjska, Bugarska i Mađarska. Uz korupciju, velik je izazov za uspješnu javnu nabavu nedostatak konkurencije, osobito u energetskom i zdravstvenom sustavu, ali i poremećaji cijena na tržištu, što je snažno bilo izraženo tijekom prošle godine, a procjene su da će slično biti i u 2023. godini.
S obzirom na opseg i količinu potrošnje koju javna nabava predstavlja, vrlo je važna i u gospodarskom smislu, a dodatno potiče učinkovitost javnog sektora te kao takva predstavlja sredstvo izgradnje i u uspostava povjerenja građana u javne institucije.
POŠTIVANJE VRIJEDNOSTI I NAČELA HRVATSKE I EU
Pojednostavljeno, kroz sustav pravila i procedura javne nabave osigurava se efikasno trošenje javnih sredstava i jamči poštivanje temeljnih vrijednosti Hrvatske i EU.
Prije svega, riječ je o poštivanju jednakopravnosti i dostupnosti postupaka javne nabave svim gospodarskim subjektima pod jednakim pravilima. To znači da se konkurentnošću osigurava pravo na tržišno natjecanje i tržišne slobode u gospodarskom poslovanju, sloboda kretanja robe i sloboda pružanja usluga. Nužno je poštivati načelo uzajamnog priznavanja, što konkretno znači da ako se u natječaju traže određene diplome, potvrde i drugi dokumenti te ako se određuju specifične karakteristike, moraju se priznati i jednakovrijedni dokumenti i proizvodi.
Izostanak pojma jednakovrijednosti jedna je od čestih grešaka u postupcima javnih nabava zbog kojih se dovodi u pitanje cijeli postupak jer ga se može uspješno osporavati u žalbenoj fazi.
Načelo razmjernosti upućuje naručitelje da od ponuditelja ne zahtijevaju tehničke, stručne, financijske i druge uvjete koji nisu razmjerni predmetu i procijenjenoj vrijednosti nabave.
Primjerenost rokova je, primjerice, još jedan od uvjeta koje naručitelj mora poštivati, a obvezuje da postavljeni rokovi moraju biti dovoljno dugi da bi ponuditelji mogli kvalitetno pripremiti i dostaviti ponudu za natječaj.
Načelo jednakog tretmana definira obavezu poznavanja svih pravila o konkretnoj javnoj nabavi. Naime, da bi učesnici, gospodarski subjekti bili sigurni da se jednaka pravila primjenjuju na sve učesnike na isti način, neophodno je da su svi upoznati s pravilima prije početka postupka javne nabave. To je dio transparentnosti postupka a time se osigurava zaštita od korupcijskih utjecaja. Pravom na žalbu jamči se ravnopravnost svih učesnika u postupku nadmetanja.
ŠTO JE VAŽNO NARUČITELJIMA, A ŠTO PONUDITELJIMA
Poštivanjem ovih nekoliko načela osigurava se da potencijalni ponuditelji mogu pripremiti ponude na prikladan način i tako zadovoljiti postavljene zahtjeve što je bitno za naručitelje. Ujedno se omogućuje da se ponude procjenjuju na objektivan i kvalitetan način, što je pak, važno ponuditeljima, a isto tako, sva nadzorna tijela mogu lakše i jednostavnije provjeriti ispravnost postupaka.
Obvezom korištenja stručnjaka specijaliziranih za javnu nabavu osigurava se profesionalnost, ekonomičnost i brzina postupaka javnih nabava.
Naime, iznosi kojima se financiraju pojedini projekti kroz fondove EU definiraju i obavezu korištenja licenciranih stručnjaka koji će provoditi složene postupke javne nabave za subjekte koji su obveznici Zakona o javnoj nabavi (ZJN), pa se tako uvjetuje da se i stručnjaci za provođenje javne nabave izaberu posebnim postupkom javne nabave. Kada je riječ o pravnim subjektima koji nisu obveznici ZJN-a, na njih se primjenjuje Pravilnik o javnoj nabavi za neobveznike javne nabave koji donosi ugovorno tijelo s kojim Nositelj potpisuje ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava i Pravilnik o prihvatljivosti izdataka, a osoba unutar tvrtke ili vanjski stručnjak koji će provoditi postupak javne nabave mora se voditi općim načelima Postupaka javne nabave za subjekte koji nisu obveznici ZJN.
Postavljeni financijski pragovi i druge odrednice kojima se definira provođenje različitih modela javnih nabava pojednostavljuju i ubrzavaju postupke, stoga razlikujemo nekoliko oblika javnih nabava kao što su jednostavna javna nabava, zelena javna nabava, otvoreni postupak, ograničeni postupak, a riječ je o modelima javne nabave koji se primjenjuju zavisno od potreba naručitelja i projekata. O tome ćemo informirati u narednim tekstovima, a u međuvremenu, za sve informacije vezane uz natječaje pišite nam na info@logičkamatrica.eu.