Trenutak je za pripremu inovacija i inovativnih procesa

Objavljen je treći poziv za dokazivanje inovativnog koncepta vrijedan više od 6 milijuna eura

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih putem Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, HAMAG- BICRO objavilo je treći poziv natječaja za dokazivanje inovativnog koncepta. Vrijednost natječaja iznosi 6.399.893,082 eura, a prijave se zaprimaju od 1. listopada do 2. prosinca.

Riječ je o dodjeli bespovratnih sredstava mikro, malim i srednjim poduzećima, te istraživačkim organizacijama i građanima za sufinanciranje pretkomercijalnih aktivnosti u početnoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, kako bi se utvrdio potencijal za komercijalizaciju, usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije.

Cilj poziva je povećanje spremnosti za razvoj novih proizvoda i procesa zbog poboljšanih istraživačko-razvojnih i inovacijskih kapaciteta poduzeća i znanstvenih organizacija, poboljšanje tržišne spremnosti rezultata istraživanja i razvoja te unaprjeđenje kapaciteta poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije.

Financijska alokacija poziva podijeljena je sukladno vrsti prijavitelja na način da je za fizičke osobe i poduzeća namijenjen iznos od 4.479.925,67 eura, a za istraživačke organizacije iznos bespovratnih sredstava iznosi 1.919.968,15 eura. Minimalni iznos potpore je 26.500,00 eura, a maksimalni iznosi 50.000,00 eura.

Od inovativnog sveučilišta do poduzetnika

Pojam „istraživačka organizacija“ odnosi se na prijavitelja koji zadovoljava definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja sukladno Okviru Zajednice za državne potpore za istraživanje i razvoj i inovacije, što znači subjekt kao što su sveučilišta ili istraživački instituti, agencije za prijenos tehnologije, posrednici u inovaciji, fizičke osobe ili virtualni kolaborativni subjekti usmjereni na istraživanje, bez obzira na njegov pravni status odnosno način financiranja, čiji je prvenstveni cilj nezavisno provoditi temeljno istraživanje, industrijsko istraživanje ili eksperimentalni razvoj odnosno s rezultatima tih djelatnosti upoznati široku javnost, putem predavanja, objavljivanja ili prijenosa znanja. Ako je riječ o fizičkoj osobi, po evaluaciji projekta i nakon formiranja rang liste, a prije Odluke o financiranju potrebno je osnovati poduzeće koje će biti u 100 postotnom vlasništvu fizičke osobe prijavitelja i koje zadovoljava definiciju mikro, malog ili srednjeg poduzeća.

Poziv je usmjeren razvoju projekta do iduće faze u postupku pretkomercijalizacije, stoga je osmišljen za pružanje podrške samo projektima s jasno definiranim očekivanim rezultatima, u skladu s prethodno navedenim ciljevima poziva.

Za potrebe praćenja postignuća projekta, prijavitelj je obvezan odabrati pokazatelje projekta i navesti konkretne ciljane vrijednosti pokazatelja koje očekuje ostvariti provedbom projekta. Također je potrebno obrazložiti ciljane vrijednosti i njihove poveznice s planiranim projektnim aktivnostima. Ostvarenje pokazatelja rezultata pratit će se za vrijeme trajanja provedbe projekta, a pokazatelji ishoda i učinka u post-provedbenom razdoblju. Postavljene ciljane vrijednosti i kvaliteta obrazloženja očekivanih rezultata projekta uzimat će se u obzir prilikom procjene kvalitete projektnog prijedloga u postupku odabira projekata za financiranje.

Nema loših rezultata

U okviru praćenja i vrednovanja projektnih postignuća, uzimat će se u obzir neizvjesnost postizanja rezultata u fazi prijave projekta povezana s tipom projekata koji će se financirati ovim Pozivom. Čak i kad se rezultat provedenog projekta čini negativnim, na primjer koncept nije potvrđen ili izvještaj o pretrazi intelektualnog vlasništva ukazuje na postojanje snažnog prava intelektualnog vlasništva i/ili visoku vjerojatnost da novi projekt nije u skladu s postojećim ili planiranim proizvodima, ovo je jasan i koristan rezultat. Ovakav rezultat opravdava korištenje bespovratnih sredstava.

U skladu s navedenim, iako se od prijavitelja očekuje da prilikom prijave jasno obrazlože očekivanu korist i daljnje korištenje planiranih rezultata projekta i sukladno tome postave vrijednosti pokazatelja, na korisnike bespovratnih sredstava se neće primjenjivati financijske korekcije uslijed neispunjenja pokazatelja rezultata, ishoda i učinka, ukoliko su postigli sve predviđene aktivnosti definirane Ugovorom.

Povećanje spremnosti za razvoj novih proizvoda

Pokazatelj mjeri broj novih inovativnih proizvoda uvedenih na tržište temeljem provedbe projekta. Inovativni proizvodi podrazumijevaju uvođenje robe ili usluge na tržište koja je nova ili značajno poboljšana u odnosu na svoje karakteristike ili namjenu. To uključuje značajna poboljšanja tehničkih specifikacija, komponenti i materijala, ugrađenog softvera, jednostavnosti korištenja ili drugih funkcionalnih karakteristika. Inovacije proizvoda mogu koristiti nova znanja ili tehnologije ili se mogu temeljiti na novim uporabama ili kombinacijama postojećeg znanja ili tehnologija. Pokazatelj mjeri broj novih procesnih inovacija uvedenih na tržište temeljem provedbe projekta. Inovacija procesa je implementacija nove ili značajno poboljšane metode proizvodnje ili isporuke. To uključuje značajne promjene u tehnikama, opremi i/ili softveru. Cilj inovacija procesa može biti smanjenje jediničnih troškova proizvodnje ili isporuke, povećanje kvalitete ili proizvodnja ili isporuka novih ili značajno poboljšanih proizvoda.

Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu

 

 

Zadnje novosti

Modernizacijski fond

Sad je prilika za usklađivanje s prirodom

Bespovratnim sredstvima iz Modernizacijskog fonda do energetske učinkovitosti i visokoučinkovite kogeneracije   Kada ljeto karakteriziraju toplinski valovi, olujna nevremena i zagrijavanje mora, onda svi razmišljaju