Svaki građanin EU-a može se prijaviti za financiranje sredstvima EU-a. Ovisno o prirodi vašeg posla ili projekta, možete se natjecati za sredstva iz različitih EU-ovih programa financiranja. O čemu je riječ saznajte u kratkom prikazu svakog programa
Razorni potresi koji su pogodili Tursku i Siriju inicirali su brze odgovore, pomoć EU. Iako pod sankcijama, Sirija je zatražila da joj se pomogne kroz Mehanizam civilne zaštite u okviru Programa EU.
Kupac iz Hrvatske je u web shop trgovine u Njemačkoj kupio proizvod i – naručena stvar nije stigla do kupca, usprkos višekratnom kontaktiranju i urgiranju. Nezadovoljni kupac se na kraju obratio potrošačkoj udruzi koja postoji zahvaljujući programu jedinstvenog tržišta EU i dobio proizvod.
To su, najjednostavnije rečeno, razlozi zašto postoje Programi EU.
Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, 1. srpnja 2013., Hrvatska je dobila pravo punopravnog sudjelovanja u aktivnostima Programa Unije.
Naime, svi europski građani i mnogi u drugim dijelovima svijeta imaju izravne i neizravne koristi od proračuna EU-a, koji pomaže milijunima studenata, tisućama istraživača i mnogim gradovima, regijama i neprofitnim organizacijama.
Svaki građanin EU-a može se prijaviti za financiranje sredstvima EU-a. Ovisno o prirodi vašeg posla ili projekta, možete se natjecati za sredstva iz različitih EU-ovih programa financiranja. Financiranje je moguće i putem programa koje će izravno provoditi države članice, npr. Mehanizma za oporavak i otpornost ili Fonda za pravednu tranziciju.
Programi Unije predstavljaju niz projekata iz raznih područja u kojima mogu sudjelovati tijela državne uprave, javnih institucija, organizacija civilnog društva te privatnih i pravnih osoba.
Riječ je o programima kao što su program Pravosuđe, Svemirski program Unije, Program jedinstvenog tržišta, Program zaštite okoliša, očuvanju prirode te klimatskim aktivnostima Life, Mehanizam Unije za civilnu zaštitu, Građani – jednakost, prava i vrijednosti, Erasmus +, Obzor Europa, Europske snage solidarnosti, Kreativna Europa, Digitalna Europa, a tijekom višegodišnjeg sudjelovanja RH je iskoristila više od 600 milijuna eura kroz brojne projekte iz različitih sektora i područja.
Većinom programa upravlja se centralizirano kroz tijelo koje se zove Opća uprave Europske komisije, nadležno za svaki pojedini program.
Iznimno, upravljačka struktura programa se prenosi na nacionalno tijelo u pojedinoj zemlji u kojoj se provodi program.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU glavni je nacionalni koordinator za aktivnosti RH u Programima Unije, a koordinacija podrazumijeva praćenje ostvarenja učinka programa, suradnju s tijelima nadležnim za programe, edukacije, promotivne aktivnosti i ostalo potrebno za veću vidljivost i bolje prepoznavanje Programa EU u Hrvatskoj.
U okviru novog programa koji se odnosi na razdoblje od 2021. do 2027. godine određeni su i novi proračuni za projekte.
Primjerice, program Life predstavlja projekte koji imaju za cilj razvijati, demonstrirati i promicati inovativne tehnike, metode i pristupe za ostvarenje ciljeva koji se mogu reproducirati i nadograditi u svrhu očuvanja i zaštite okoliša te klimatskim aktivnostima, a proračun mu iznosi 5,432 milijarde eura.
Program jedinstvenog tržišta vrijedan je 4,2 milijarde eura.
Programom jedinstvenog tržišta ojačat će se upravljanje jedinstvenim tržištem EU-a te će pridonijeti boljem funkcioniranju unutarnjeg tržišta pomoću mjera koje uključuju bolji nadzor tržišta, potporu građanima i poduzećima pri rješavanju problema te poboljšanu politiku tržišnog natjecanja, jačanju konkurentnosti poduzeća, posebno malih i srednjih poduzeća (MSP-ovi), razvoju djelotvornih europskih normi te međunarodnih normi financijskog i nefinancijskog izvještavanja i revizije, pružanju još veće zaštite potrošačima, održavanju visoke razine sigurnosti hrane kao i izradi i distribuciji visokokvalitetnih statističkih podataka.
Program Pravosuđe u novom razdoblju ima i specifične ciljeve kao što su olakšavanje i podupiranje pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima; podupiranje i promicanje pravosudnog osposobljavanja radi jačanja zajedničke pravosudne kulture te kulture koja se temelji na vladavini prava, kao i podupiranje i promicanje dosljedne i djelotvorne provedbe pravnih instrumenata Unije relevantnih u kontekstu ovog Programa. Uz to, cilj programa je i olakšavanje djelotvornog i nediskriminirajućeg pristupa pravosuđu za sve i djelotvornu pravnu zaštitu, među ostalim elektroničkim sredstvima (e-pravosuđe), promicanjem učinkovitih građanskih i kaznenih postupaka te promicanjem i podupiranjem prava svih žrtava kaznenih djela, kao i postupovnih prava osumnjičenika ili optuženika u kaznenim postupcima. Za provedbu programa Pravosuđe predviđen je iznos od 305 milijuna eura.
Svemirski program Unije vrijedan je 14,88 milijardi eura, a cilj mu je pružanje ili doprinos pružanju visokokvalitetnih i aktualiziranih te, prema potrebi, sigurnih podataka, informacija i usluga povezanih sa svemirom.
Također, Svemirski program Unije nastoji maksimalno povećati socioekonomske koristi, posebno poticanjem razvoja inovativnih i konkurentnih europskih uspostavnih i primijenjenih sektora (upstream and downstream sectors), uključujući MSP-ove i novoosnovana poduzeća, čime se omogućuje rast i otvaranje radnih mjesta u Uniji te se promiče najšira moguća prihvaćenost i upotreba podataka, jačanje sigurnosti i zaštite Unije i njezinih država članica te jačanje autonomije Unije. Programom se promiče i uloga Unije kao globalnog aktera u svemirskom sektoru, potiče se međunarodna suradnja, jača europska svemirska diplomacije te se zalaže za načelo reciprociteta i poštenog tržišnog natjecanja.
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu usmjeren je na jačanje suradnje između Unije i država članica i olakšavanje koordinacije u području civilne zaštite kako bi se poboljšala učinkovitost sustava za prevenciju, pripremu i odgovor na prirodne katastrofe i katastrofe uzrokovane ljudskim djelovanjem. Za nastupajuće razdoblje do 2027. godine predviđene su 3.319.480 tisuća eura za ovaj program.
Zaštita koja se osigurava Mehanizmom Unije ponajprije obuhvaća zaštitu stanovništva, ali također i okoliša i imovine, uključujući kulturnu baštinu, od svih vrsta prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, uključujući posljedice terorističkog djelovanja, tehnoloških, radioloških ili ekoloških katastrofa, onečišćenja mora, hidrogeološke nestabilnosti i hitnih zdravstvenih situacija, do kojih dolazi unutar ili izvan Unije.
U okviru projekata prevencije i pripravnosti EU olakšava suradnju između 27 država članica EU-a te Islanda, Crne Gore, Norveške, Srbije, Republike Sjeverne Makedonije i Turske.
Programu Digitalna Europa namijenjeno je 7,5 milijardi eura, a namijenjen je dovođenju digitalne tehnologije poduzećima, građanima i javnim upravama. Njime se nastoji: poboljšati konkurentnost EU-a u globalnom digitalnom gospodarstvu; pridonijeti premošćivanju digitalnog jaza diljem EU-a i jačati njezinu stratešku autonomiju; ojačati i promicati kapacitete Europe u područjima ključnih digitalnih tehnologija putem sveobuhvatnog uvođenja. Program ima i pet specifičnih ciljeva, a to su superračunalstvo, umjetna inteligencija, kibernetička sigurnost i povjerenje, napredne digitalne vještine i uvođenje i najbolja uporaba digitalnih kapaciteta te interoperabilnost.
Program Erasmus + je program EU kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport u Europi. Njegov proračun iznosi oko 26,2 milijarde eura. To je gotovo dvostruko više nego što je bilo dodijeljeno za prethodni program (2014. – 2020.).
Program je izrazito usmjeren na socijalnu uključenost, zelenu i digitalnu tranziciju te promicanje sudjelovanja mladih u demokratskom životu. Njime se podupiru prioriteti i aktivnosti u okviru europskog prostora obrazovanja, Akcijskog plana za digitalno obrazovanje i Programa vještina za Europu.
Programu Kreativna Europa namijenjeno je 1,46 milijardi eura do 2027. godine.
Program EU Kreativna Europa podupire europsku kinematografiju te kulturni i kreativni sektor s ciljem njihovog doprinosa održivom rastu i zapošljavanju. Kako bi se dodatno ojačao kulturni i kreativni sektor u Europi i potaknulo financiranje više kulturnih projekata, unutar programa Kreativna Europa uveden je i financijski instrument – Jamstveni program kulturnog i kreativnog sektora koji iznosi €181 milijun. Program jačanja kapaciteta pomaže financijskom sektoru da bolje razumije potrebe kreativnog sektora i potiče financijske posrednike da postanu aktivniji zajmodavci kreativnim malim i srednjim poduzećima u budućnosti.
Program Građani, jednakost, prava i vrijednosti je novi program Unije koji ima za cilj zaštitu i promicanje prava i vrijednosti Unije utvrđenih Ugovorima o EU, Poveljom o temeljnim pravima i primjenjivim međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima. Doprinijeti će održavanju i daljnjem razvoju otvorenih, demokratskih, jednakih i uključivih društava utemeljenim na vladavini prava, a u razdoblju do 2027. godine namijenjeno mu je 1.441.705 tisuća eura.
Ciljevi će se postići potporom organizacijama civilnog društva i ostalim dionicima aktivnim na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i transnacionalnoj razini.
Obzor Europa program je čiji je cilj jačati znanstvene i tehnološke temelje poticanjem rasta europskog istraživačkog prostora u kojem će istraživači, znanstvene spoznaje i tehnologija slobodno cirkulirati, i poticati je kako bi postala konkurentnija, među ostalim u svojoj industriji, te istodobno promicati sve istraživačke i inovacijske djelatnosti kako bi se ostvarili strateški prioriteti Unije. Namijenjeno mu je 94,076 milijardi eura.
Kako bi se u postizanju tog općeg cilja ostvario znanstveni, tehnološki, gospodarski, okolišni i društveni učinak i kako bi se što više povećala dodana vrijednost ulaganja Unije u istraživanja i inovacije, Okvirnim programom za istraživanja i inovacije Obzor Europa pruža se potpora stvaranju, boljem širenju i prenošenju visokokvalitetnog i izvrsnog znanja te visokokvalitetnih tehnologija.
Program Europske snage solidarnosti namijenjen je financiranju mladih, volonterima i projektima solidarnosti od pomoći osobama u nepovoljnom položaju i pružanju humanitarne pomoći do angažmana za zdravlje i okoliš u EU i šire. Projektu je namijenjeno 1.009 milijardi eura.