Za 85 inovativnih projekata iz osamnaest država, među kojima i Hrvatska, je vrijedilo aplicirati na natječaj Inovacijskog fonda
Europska komisija je prije nekoliko dana odabrala 85 inovativnih projekata s nultom neto stopom emisija koji će dobiti 4,8 milijardi eura bespovratnih sredstava iz Inovacijskog fonda, što će pridonijeti stavljanju u pogon vrhunskih čistih tehnologija širom Europe. Riječ je o projektima koji su izabrani između nekoliko stotina prijedloga prijavljenih na natječaj objavljen prošle godine. Po prvi se put dodjeljuju sredstva projektima različitih razmjera što znači da su prijedlozi bili u kategoriji veliki, srednji i mali te pilot-projekti, pri čemu je naglasak na proizvodnji pomoću čistih tehnologija. To je najveće ulaganje od osnivanja Inovacijskog fonda 2020., čime je ukupni iznos potpore narastao na 12 milijardi eura, dok se broj projekata povećao za 70 posto.
Inače, prihodi Inovacijskog fonda iz sustava EU-a za trgovanje emisijama u razdoblju od 2020. do 2030. procjenjuju se na 40 milijardi eura. Cilj je tog fonda stvoriti financijske poticaje za ulaganja poduzeća i javnih tijela u najsuvremenije tehnologije s niskom razinom emisija ugljika i za potporu prelasku Europe na klimatsku neutralnost. Inovacijski fond već je u okviru svojih prethodnih poziva na podnošenje prijedloga dodijelio oko 6,5 milijardi eura za više od 100 inovativnih projekata.
Projekti iz ovog poziva provode se u 18 zemalja, i to u Belgiji, Danskoj, Njemačkoj, Estoniji, Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Mađarskoj, Nizozemskoj, Austriji, Poljskoj, Portugalu, Slovačkoj, Finskoj, Švedskoj i Norveškoj. Obuhvaćaju širok raspon sektora iz kategorija energetski intenzivne industrije, energije iz obnovljivih izvora, skladištenja energije, industrijskog upravljanja ugljikom, mobilnosti s nultom neto stopom emisija uključujući pomorski i zračni prijevoz te zgrada s nultom neto stopom emisija.
Projekti „teški“ od 2,5 do više od 100 milijuna eura
Odabrani projekti trebali bi početi s radom prije 2030. te se očekuje da će se tijekom prvih deset godina rada emisije smanjiti za oko 476 milijuna tona ekvivalenta CO2. To će pridonijeti europskim ciljevima dekarbonizacije, smanjiti emisije iz sektora koje je posebno teško dekarbonizirati, ojačati europske industrijske proizvodne kapacitete te istaknuti vodeći položaj Europe u području tehnologije i otpornosti lanaca opskrbe. Nositelji projekata prijavili su se za bespovratna sredstva u okviru pet tema u pogledu proračuna i kapitalnih rashoda, CAPEX. Za opću dekarbonizaciju velikih razmjera bilo je namijenjeno 1,7 milijardi eura, a odabrani su projekti veći od 100 milijuna eura. Za opću dekarbonizaciju srednjih razmjera bilo je namijenjeno 500 milijuna eura za projekte između 20 i 100 milijuna eura, dok je 200 milijuna eura bilo dostupno za projekte vrijednosti između 2,5 milijuna eura i 20 milijuna eura.
Za projekte tehnologije čiste proizvodnje bilo je namijenjeno 1,4 milijarde eura za projekte s CAPEX-om većim od 2,5 milijuna eura usmjerene na proizvodnju komponenata za obnovljivu energiju, skladištenje energije, dizalice topline i proizvodnju vodika. Dvije stotine milijuna eura usmjereno je za pilot-projekte u kojima je CAPEX veći od 2,5 milijuna eura orijentiranih na temeljitu dekarbonizaciju.
Projekti su ocjenjivani na temelju njihova potencijala za smanjenje emisija stakleničkih plinova, stupnja inovacija, stupnja zrelosti, mogućnosti replikacije i troškovne učinkovitosti. Inovacijski fond pokriva do 60 posto relevantnih troškova projekta. Projekti prihvatljivi za financiranje su projekti koji se nalaze u EGP-u, a na temelju revizije Direktive o ETS-u, pozivi za Fond za inovacije su otvoreni i za sektore pomorstva, cestovnog prometa i zgrada, uz tehnologije u energetski intenzivnim industrijama uključujući zrakoplovstvo, tehnologije obnovljive energije ili skladištenje energije. Obećavajući projekti koji ipak nisu bili dovoljno zreli za dobivanje bespovratnih sredstava ili nisu odabrani za financiranje zbog proračunskih ograničenja mogli su ostvariti pomoć za razvoj projekta koju pruža Europska investicijska banka.
No, Inovacijski fond koristi i dražbe u okviru Europske banke za vodik, a zadnja je dražba rezultirala potporom ukupne vrijednosti od oko 800 milijuna eura. Nova dražba se očekuje vrlo skoro, početkom prosinca ove godine o čemu ćete uskoro čitati na našem blogu.
Za više informacija o EU fondovima obratite se na: info@logickamatrica.eu