Prekogranična suradnja jača lokalno gospodarstvo

Više od 26 milijuna eura je na raspolaganju za program prekogranične suradnje Interreg VI-A Mađarska – Hrvatska 2021.-2027.

Ljudi koji žive na istom području imaju slične životne potrebe, bez obzira na postojanje administrativnih granica. Zato postoje programi prekogranične suradnje kako bi se postigli zajednički ishodi. Početkom rujna počinje službeno otvaranje natječaja i početak podnošenja prijedloga projekata u okviru programa prekogranične suradnje Interreg VI-A Mađarska – Hrvatska 2021.-2027.

Ovaj, prvi Poziv pokriva projekte koji će se provoditi u pograničnim NUTS 3 regijama u Mađarskoj i Hrvatskoj, uključujući regije Zala, Somogy i Baranya u Mađarskoj, te Međimursku, Koprivničko-križevačku, Virovitičko-podravsku, Osječko-baranjsku, Varaždinsku, Bjelovarsko-bilogorsku, Požeško-slavonsku i Vukovarsko-srijemsku županiju u Hrvatskoj. Indikativni iznos sredstava namijenjenih pozivu je 26.324.825 eura, a prihvatljivi prijavitelji su tijela javne vlasti, tijela javnog prava i neprofitne organizacije osnovane od strane privatnih tijela. Za podnošenje projektnih prijedloga obvezno je partnerstvo najmanje jednog prihvatljivog partnera iz Hrvatske i jednog prihvatljivog partnera iz Mađarske i to s područja koja su definirana kao programski prihvatljivo područje. Specifični ciljevi Poziva su Zelenija Europa, Prioritet 2; Uključivija Europa s istaknutijom socijalnom komponentom, Prioritet 4 i Bolje upravljanje Europom, Prioritet 5. Za prioritet 2, Zelenija Europa, namijenjeno je 6.684.000,00 eura, od čega je za promicanje energetske učinkovitosti i smanjenje emisija stakleničkih plinova namijenjeno 3.684.000,00 eura, a prilagodbi klimatskim promjenama 3 milijuna eura. Za Prioritet 4, Uključivija Europa s istaknutijom socijalnom komponentom namijenjeno je 16,5 milijuna eura i to, 13,8 milijuna eura za jačanje uloge kulture i održivog turizma te 2,7 milijuna eura za poboljšanje pristupa obrazovanju i cjeloživotnom učenju. Prioritetu 5, Bolje upravljenje Europom namijenjeno je 3.140.825,00 eura od čega 1,6 milijuna eura za poboljšanje suradnje između javne uprave i 1.540.825,00 eura za izgradnju međusobnog povjerenja. Maksimalno trajanje projekata je od 12 do 24 mjeseca, ovisno o specifičnom cilju unutar kojeg se projektna prijava podnosi.

Prekogranični projekti za energetsku učinkovitost

Govoreći o Prioritetu 2, važno je istaći da zajednički projekti za nisku razinu emisija ugljika pokreću prekogranična nastojanja za jačanje energetske svijesti lokalnih građana i pronalaženje zajedničkih inovativnih rješenja za smanjenje emisija stakleničkih plinova. Ove prekogranične inicijative učinkovito pridonose većim ulaganjima za nisku razinu emisija ugljika i kroz prekogranična partnerstva potiču suradničke radnje i institucionalnu suradnju u području energetske učinkovitosti i upotrebe obnovljivih izvora energije. Ukupna je potrošnja energije u trendu rasta zbog ogromnog povećanja potrošnje kućanstava zbog zastarjelog fonda zgrada i niske razine energetske svijesti. Energetska učinkovitost, energetska obnova javnih i privatnih zgrada vrlo je važna za programsko područje u skladu s valom obnove Europskog zelenog plana. Iako se regija uglavnom oslanja na fosilna goriva, potreban je dodatni rast udjela obnovljivih izvora energije na temelju potencijalnih lokalnih obnovljivih izvora. U tom području biomasa, sunčeva i geotermalna energija imaju stvarne potencijale koji mogu poslužiti kao osnova za buduće projekte. U okviru prekogranične suradnje potrebno je slijediti integrirani pristup za smanjenje emisije stakleničkih plinova i ugljičnog otiska. To znači da prednost treba dati onim projektima koji integriraju energetsku učinkovitost i mjere usmjerene na obnovljivu energiju da bi se postigao optimalan učinak. I komplementarnost s glavnim operativnim programima je od ključne važnosti, prekogranični projekti u tom pogledu mogu pridonijeti rezultatima glavnih projekata usmjerenih na razvoj infrastrukture, uglavnom u prepoznavanju i širenju novih metodologija, inovativnih rješenja i u pokretanju zajedničkih djelovanja za podizanje svijesti lokalnih građana o važnosti inicijativa za niske emisije ugljike. Prilagodba klimatskim promjenama, čemu je namijenjeno 3 milijuna eura očekuje se da će se projektima koji prime potporu pronaći zajednička rješenja i djelovanja kojima se pridonosi poboljšanju i održavanju biološke raznolikosti u pograničnom području, poboljšanju stanja zelene i plave infrastrukture uključujući povezanost staništa i bolju kvaliteti vodnih tijela u programskom području.

Prirodni turizam jača lokalno gospodarstvo

Kada se pak, govori o Prioritetu 4, Uključivijoj Europi s istaknutijom socijalnom komponentom čemu je namijenjeno 16,5 milijuna eura vrijedi istaći razvoj održivog prirodnog i kulturnog turizma od međunarodnog značaja. Činjenica je da obilje prirodnih i kulturnih vrijednosti predstavljaju dobro za lokalni razvoj u području turizma. Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav koji je zaštitio UNESCO, jedino zaštićeno područje na svijetu koje se proteže na pet država, nalazi se uglavnom na pograničnom području. Poseban je element kulturne baštine regije ispreplitanje različitih kultura bogatih etnografskim, gastronomskim i vinogradarskim dobrima. Iako je u turizmu pograničnog područja pokazao prije 2020. bio vidljiv pozitivan trend, većina noćenja bila je koncentrirana u područjima orijentiranima prema turizmu s ponudom smještajnih kapaciteta i atraktivnih usluga.

Zbog fenomena „prekomjernog turizma“ u destinacijama „bliskima prirodi“ u kojima je manja gužva postat će atraktivnije. Tu je tendenciju ojačala pandemija COVID-19. U skladu s tim trendovima, trebalo bi razviti turističku infrastrukturu i usluge na koordiniran način uz poštovanje aspekta očuvanja prirode na temelju lokalne prirodne i kulturne baštine, fokus na razvoj i promicanje turističkih atrakcija, zelenu mobilnost  kao što je vožnja biciklom, planinarenje, plovidba kajakom ili kanuom, unapređenje fizičke povezanosti turističkih atrakcija, razvoj aktivne i sportske infrastrukture povezane s turizmom te infrastrukture povezane s kulturnim turizmom te daljnje jačanje postojećih brandova u razvoju, a to su Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav koji je zaštitio UNESCO, EuroVelo 13, Amazona Europe radi razvoja jedinstvenih i konkurentnih turističkih proizvoda. Time se ostvaruje dohodak za lokalno stanovništvo, što doprinosi njihovoj socijalnoj uključenosti i jača lokalno gospodarstvo.

Za više informacija o fondovima EU obratite se na: inof@logickamatrica.eu

 

Zadnje novosti

Ako mogu farme, onda može sve biti digitalno

Natječaj „Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija” nudi tvrtkama po 100 tisuća eura Na suvremenoj farmi roboti rade sve, odaberu kravu,

Istraživanje seli iz garaže u tvrtku

Malim poduzetnicima u znanjem intenzivnim sektorima je na raspolaganju više od 13 milijuna eura  Za mikro i mala poduzeća je nastupio pravi trenutak priprema za

ciljana znanstvena istraživanja

Prilika za istraživačke organizacije i poduzetnike

Potporom u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja u okviru programa Ciljana znanstvena istraživanja   Istraživačke organizacije, mikro,

Fond za pravednu tranziciju

Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu Investicije su