Opomenuli su nas jer nismo uskladili propise o upotrebi obnovljivih izvora energije

Direktiva nije pravovremeno prenesena, a upozorenje treba ozbiljno shvatiti jer je u pitanju ostvarenje zajedničkih ciljeva o smanjenju onečišćenja 

Prelazak na korištenje energije iz obnovljivih izvora ne može se uspješno izvesti ako nije organizirano i ujednačeno na cijelom području i ako ga se ne pridržavaju sve članice Europske unije. Bez toga je nemoguće realizirati planove i ostvariti ciljeve. Europska komisija službeno je opomenula 26 država članica jer nisu u potpunosti prenijele u nacionalno pravo odredbe revidirane Direktive o energiji iz obnovljivih izvora koje se odnose na pojednostavnjenje i ubrzanje postupaka izdavanja dozvola. Revidirana Direktiva 2023/2413 o izmjeni Direktive 2018/2001 stupila je na snagu u studenome 2023., a određene odredbe trebalo je prenijeti u nacionalno pravo do 1. srpnja 2024.

Riječ je o odredbama koje uključuju mjere za pojednostavnjenje i ubrzanje postupaka izdavanja dozvola za projekte u području energije iz obnovljivih izvora i za infrastrukturne projekte potrebne za integraciju dodatne energije iz obnovljivih izvora u elektroenergetski sustav. Odredbe uključuju i jasne rokove za postupke izdavanja dozvola usmjerene na određene tehnologije ili vrste projekata, jačanje uloge jedinstvene kontaktne točke za zahtjeve i pretpostavku da su projekti u području energije iz obnovljivih izvora i povezana mrežna infrastruktura od prevladavajućeg javnog interesa. Budući da je samo Danska dostavila obavijest o potpunom prenošenju tih odredaba do zakonskog roka 1. srpnja 2024., Komisija je poslala službene opomene ostalim državama, uključujući, naravno i Hrvatsku. U roku dva mjeseca države moraju dostaviti odgovore i dovršiti prenošenje, a Komisija, ne bude li zadovoljna, može izdati obrazloženo mišljenje.

Brojnost izmjena uvjetovanih tehnološkim napretkom toliko je velik da je prvotna Direktiva zamijenjena novom i države su morale napraviti dodatne napore da usklade svoje propise kako bi se Direktiva prenijela te kako bi korištenje obnovljivih izvora energije bilo uspješnije i ujednačeno. Ilustracije radi promijenjene su odredbe o organizaciji i glavnim načelima postupka izdavanja dozvola. Definira se da taj postupak obuhvaća sve relevantne administrativne dozvole za izgradnju, obnovu kapaciteta i rad postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući ona u kojima se kombiniraju različiti izvori obnovljive energije, dizalice topline i postrojenja za skladištenje energije na istoj lokaciji, među ostalim postrojenja za električnu i toplinsku energiju; te sredstva potrebna za priključivanje takvih postrojenja i dizalica topline na mrežu i za integraciju energije iz obnovljivih izvora u mreže grijanja i hlađenja, uključujući dozvole za priključenje na mrežu i, ako su potrebne, procjene okoliša. Postupak izdavanja dozvola, kaže se u članku 16.  nove Direktive, obuhvaća sve administrativne faze, od priznavanja potpunosti zahtjeva za izdavanje dozvole u skladu sa stavkom 2. do obavješćivanja od strane nadležnog tijela ili nadležnih tijela o konačnoj odluci u vezi s ishodom postupka izdavanja dozvole.

Tako se određuje da u roku od 30 dana od primitka zahtjeva za izdavanje dozvole kad je riječ o postrojenjima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora koja se nalaze na područjima za brži razvoj obnovljivih izvora energije, odnosno u roku od 45 dana od primitka takvog zahtjeva kad je riječ o postrojenjima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora koja se nalaze izvan područja za brži razvoj obnovljivih izvora energije, nadležno tijelo potvrđuje potpunost zahtjeva za izdavanje dozvole. Ako podnositelj zahtjeva nije poslao sve informacije potrebne za obradu zahtjeva, traži se da podnese potpun zahtjev bez nepotrebne odgode. Kao početak postupka izdavanja dozvole smatra se datum kad je nadležno tijelo potvrdilo potpunost zahtjeva za izdavanje dozvole.

Što su kontaktne točke

Države članice uspostavljaju ili imenuju jednu ili više kontaktnih točaka, određuje DIrektiva. Te kontaktne točke usmjeravaju podnositelja zahtjeva, na njegov zahtjev, tijekom cjelokupnog administrativnog postupka podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole i izdavanja dozvole te mu olakšavaju taj postupak. Od podnositelja zahtjeva ne smije se tražiti da kontaktira s više od jedne kontaktne točke tijekom cijelog postupka. Kontaktna točka na transparentan način usmjerava podnositelja zahtjeva tijekom administrativnog postupka podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole, uključujući korake povezane sa zaštitom okolišem, do trenutka donošenja jedne ili više odluka nadležnih tijela na kraju postupka izdavanja dozvole, pruža podnositelju zahtjeva sve potrebne informacije te, prema potrebi, uključuje druga administrativna tijela. Kontaktna točka osigurava da se poštuju rokovi za postupke izdavanja dozvola utvrđeni u ovoj Direktivi. Podnositelji zahtjeva mogu dostaviti potrebne dokumente u digitalnom obliku. Države članice do 21. studenoga 2025. osiguravaju da se svi postupci izdavanja dozvola provode u elektroničkom obliku što će, između ostalog, olakšati korištenje dokumentacije i smanjiti upotrebu papira.

Kontaktna točka stavlja na raspolaganje priručnik o postupcima nositeljima projekata za postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i pruža te informacije na internetu, pri čemu se posebno obraća i malim projektima u području energije iz obnovljivih izvora, projektima za potrošače vlastite obnovljive energije i zajednicama obnovljive energije. U informacijama na internetu navodi se kontaktna točka koja je relevantna za predmetni zahtjev. Ako država članica ima više kontaktnih točaka, u informacijama na internetu navodi se kontaktna točka koja je relevantna za predmetni zahtjev.

Što kad zapne s dozvolama

Države članice podnositeljima zahtjeva i široj javnosti osiguravaju lagan pristup jednostavnim postupcima za rješavanje sporova koji se odnose na postupak izdavanja dozvola i izdavanje dozvola za izgradnju i rad postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući, prema potrebi, alternativne mehanizme za rješavanje sporova, određuje Direktiva.

Važna je odredba Direktive da države članice osiguravaju da upravne i sudske žalbe u kontekstu projekta za razvoj postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, priključivanja tog postrojenja na mrežu te sredstava potrebnih za razvoj mreža energetske infrastrukture koja je potrebna za integraciju energije iz obnovljivih izvora u energetski sustav, uključujući žalbe koje se odnose na okolišne aspekte, podliježu najbržim upravnim i sudskim postupcima koji postoje na odgovarajućoj nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.

Ove su odredbe dodatno definirane i obrazložene u ostalim člancima Direktive, a samo informativno upoznavanje s njima ukazuje na značaj njihova usvajanja u nacionalno zakonodavstvo. Zato, ustvari, vrijedi podržati njihovu što bržu implementaciju čemu i služe postupci opomena kao način požurivanja država članica zajedničkom cilju.

Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu

Zadnje novosti

Proizvodnja vodika i novac

RFNBO bi mogla biti formula budućnosti

Vodik proizveden korištenjem obnovljive električne energije, ‘RFNBO vodik’, može biti ključna mjera smanjenja potrošnje fosilnih goriva Inovacijski fond će 3. prosinca započeti s drugom aukcijom

Sada treba misliti na ljeto

Treći poziv u okviru Programa transancionalne suradnje nudi 14 milijuna eura malim i brzim projektima  Da bi periferna i zaostala područja bila privlačnija potrebno ih

I kultura je mjesto koje pripada ranjivima

Marginalizacija se pobjeđuje uključivanjem, stoga je za djecu, mlade i starije u kulturnom stvaranju osigurano 5.400.000,00 eura Kultura nas određuje. Glazba, književnost i likovnost dio