Objavljen je natječaj za korištenje jednostavne dodjele bespovratnih sredstava, posljednja prilika za sredstva Fonda solidarnosti EU

Sve mora biti plaćeno do kraja lipnja ove godine i troškovi ne smiju biti pokriveni iz drugih sredstava Unije – to su, uz ostale uvjete, ključni kriteriji za korištenje jednostavne dodjele bespovratnih sredstava

 

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je prije nekoliko dana, 22. veljače, natječaj za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava u iznosu od najmanje 13,5 milijuna eura. Riječ je o natječaju na koji se korisnici mogu prijaviti do 31. ožujka ove godine, dakle u roku od svega 38 dana s obavezom dovršenja aktivnosti do 30. lipnja za korištenje sredstava iz Fonda solidarnosti EU, FSEU.

Svrha ove jednostavne izravne dodjele jest pokriti javne rashode izravno povezane s tzv. zagrebačkim i petrinjskim potresima, a koji nisu financirani drugim sredstvima EU.

Među kriterijima za korisnike sredstava je i obaveza da nastali troškovi moraju biti plaćeni najkasnije do 30. lipnja ove godine.

Tijela odgovorna za provedbu financijskog doprinosa Fonda solidarnosti EU odredile su prihvatljive operacije za ovu dodjelu. Riječ je o:

  • – vraćanju u ispravno radno stanje infrastrukture i pogona u energetskom sektoru, u području vodoopskrbe, upravljanja otpadnim vodama, telekomunikacija, prijevoza, zdravlja i obrazovanja;
  • – pružanju privremenog smještaja i financiranja službi spašavanja, radi pokrivanja potreba pogođenog stanovništva;
  • – osiguravanju preventivne infrastrukture i mjera zaštite kulturne baštine;
  • – čišćenju područja pogođenih katastrofom, uključujući prirodna područja, a kad je to primjereno, u skladu s pristupima utemeljenima na ekosustavima te hitnom obnavljanju pogođenih prirodnih područja kako bi se izbjegli neposredni učinci erozije tla.

Kada prijaviti, koje je razdoblje predviđeno za aktivnosti

Razdoblje zaprimanja prijava počelo je 22. veljače 2023. godine, a traje do 31. ožujka 2023. godine.

Provedba operacije/aktivnosti je prema objavljenim kriterijima smjela započeti najranije 22. ožujka 2020. godine, odnosno 28. prosinca 2020. godine, dakle nakon potresa, a mora se dovršiti do 30. lipnja 2023. godine za troškove koji se financiraju iz FSEU. Na taj se način ostvaruje svrha dodjele bespovratnih sredstava.

Svrha dodjele

Republici Hrvatskoj je na temelju zahtjeva Vlade Republike Hrvatske za saniranje štete potresom iz Fonda solidarnosti EU dodijeljeno 683,7 milijuna eura pomoći za sanaciju štete temeljem potresa iz ožujka 2020. te 319,2 milijuna eura pomoći za sanaciju štete temeljem potresa iz prosinca 2020.

Svrha jednostavne izravne dodjele jest pokriti javne rashode izravno povezane s potresom od 22. ožujka 2020. godine s epicentrom na području grada Zagreba, odnosno serijom potresa počevši od 28. prosinca 2020. godine s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije.

 Iznos sredstava, udio nadoknade troškova i sprečavanje dvostrukog financiranja

Indikativan iznos bespovratnih financijskih sredstava u okviru ove dodjele iz FSEU iznosi 13.500.000,00 EUR, s mogućnošću povećanja do iskorištenja sredstava iz FSEU. To znači da iznos može biti i veći od prvotno predviđenog. Udio bespovratnih financijskih sredstava iznosi 100% od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova prijave.

Potrebno je osigurati da se isti trošak ne nadoknađuje putem drugih instrumenata financiranja Unije, posebno instrumenata kohezijske, poljoprivredne ili ribarstvene politike. Prijavitelj ne smije tražiti i primiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će biti nadoknađeni u sklopu podnesene prijave, odnosno mora osigurati poštivanje načela izbjegavanja dvostrukog financiranja. Dvostrukim financiranjem se ne smatraju vlastita javna sredstva Prijavitelja kojim su se podmirili već nastali troškovi, a koji se prijavljuju za nadoknadu u sklopu prijave.

 

Koji su troškovi prihvatljivi

Prihvatljivima se smatraju oni troškovi kojima se financiraju aktivnosti ublažavanja posljedica potresa koji se dogodio 22. ožujka 2020. godine s epicentrom na području grada Zagreba ili ublažavanja posljedica serije potresa koji su započeli 28. prosinca 2020. godine s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije.

Kako bi troškovi bili prihvatljivi iz FSEU, potrebno je da trošak nastane i bude plaćen prema izvođačima/pružateljima usluga/dobavljačima najkasnije do 30. lipnja 2023. godine.

Rokovi isplate

Sukladno nadležnosti, TOPFD-i odnosno, Tijela odgovorna za provedbu financijskog doprinosa, zaprimaju prijave te iste obrađuju odmah po zaprimanju, odnosno dodjeljuju referentni broj, unose u online platformu za izvještavanje, vrše administrativnu provjeru te provjeravaju prihvatljivost prijavitelja, aktivnosti i troškova. Ovisno o rezultatima i u slučaju pozitivno ili djelomično pozitivno ocijenjenog rezultata provjere, donose Odluku o isplati bespovratnih financijskih sredstava najkasnije u roku od 20 kalendarskih dana od dana zaprimanja prijave i isplaćuju tražena sredstva najkasnije u roku od 10 dana od dana donošenja Odluke o isplati.

Važno je istaći da ukoliko prijavitelj ne dostavi potrebnu dokumentaciju za ocjenu prihvatljivosti TOPFD može donijeti Obavijest o neprihvatljivosti.

Prijava nastalih troškova

Nastale troškove u okviru prihvatljivih aktivnosti potrebno je što žurnije prijaviti nadležnim tijelima navedenim u točki 7., a najkasnije do 31. ožujka 2023. godine.

Prijava se sastoji od sljedećih dokumenata: Prijavni obrazac, Izjava prijavitelja 2a, Izjava prijavitelja 2b – dvostruko financiranje

  • – Uz ovo, potreban je i dokaz oštećenja u potresu, odnosno dokaz da je trošak posljedica potresa. To može biti fotodokumentacija, zapisnik s očevida oštećenja ovjeren od ovlaštenog inženjera, nalog za mobilizaciju odnosno drugi akt ili odluka nadležnog tijela, izjava prijavitelja da je trošak nastao u potresu ili kao izravna posljedica potresa i drugo.
  • – Računi, odnosno skenirani originali o provedenim radovima, uslugama ili nabavljenoj opremi te ako je primjenjivo, dokaz, potvrda da je plaćanje izvršeno ukoliko prijavitelj, odnosno korisnik troškove potražuje metodom nadoknade.

Naime, prijavitelj troškove može potraživati putem metode nadoknade za one radove koje je već platio i metodom plaćanja za one troškove koji još nisu nastali, a koji se smatraju prihvatljivim aktivnostima.

Planirane prihvatljive aktivnosti u okviru kojih troškovi još uvijek nisu nastali i za koje se smatra kako do 30. lipnja 2023. godine mogu biti izvršeni i isplaćeni izvođačima, odnosno dobavljačima i izvršiteljima te za koje postoje dokazi o oštećenjima u potresu, potrebno je prijaviti nadležnim tijelima najkasnije do 31. ožujka 2023. godine.

Prijava za ovu vrstu troškova se sastoji od sljedećih dokumenata: Obrazac 1 što je Prijavni obrazac u proceduri. Uz taj potrebno je predati i Obrazac 2a – Izjava prijavitelja te dokaz oštećenja kao izravna posljedica potresa. To može biti fotodokumentacija, zapisnik s očevida oštećenja ovjeren od ovlaštenog inženjera, nalog za mobilizaciju odnosno drugi akt ili odluka nadležnog tijela, izjava prijavitelja da će trošak nastati kao izravna posljedica potresa i drugo.

Provjeru prihvatljivosti prijavitelja i potencijalnih troškova TOPFD vrši uvidom u relevantne izvore provjere, odnosno, od prijavitelja traži dopune u slučaju nejasnoća.

Po završetku pregleda TOPFD prijavitelju odobrava Vaučer s procijenjenim iznosom prihvatljivih bespovratnih financijskih sredstava. Vaučer se izdaje svakom prijavitelju za sve odobrene potencijalne troškove.

Račun za potraživani trošak treba biti isplaćen najkasnije do 30. lipnja 2023. godine. Za potraživanje troška korisnik vaučera dostavlja nadležnom TOPFD-u račune vezane uz troškove nastale kao posljedica potresa.

Postoje li pragovi za dodjelu sredstava

Jednostavna izravna dodjela bespovratnih sredstava primjenjuje se samo za one troškove koji su proizišli iz nabava do vrijednosti europskih pragova, dok najniži iznos nije ograničen.

Dokumentaciju Jednostavne izravne dodjele NKT, odnosno Nacionalno koordinacijsko tijelo, što je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavljuje na internetskim stranicama www.strukturnifondovi.hr te se obavijest o istoj objavljuje i na internetskim stranicama NKT- a i TOPFD-a.

Što kad zapne ili nešto nije jasno

U bilo kojem koraku tijekom postupka dodjele, ukoliko postoje nejasnoće ili nedoumice koje objektivno onemogućavaju provedbu postupka Jednostavne izravne dodjele te kao takve utječu na donošenje Odluke o isplati i/ili Obavijest o neprihvatljivosti, NKT daje tumačenje TOPFD- u radi daljnjeg postupanja.

Obavijestima o neprihvatljivosti, osim razloga neprihvatljivosti troškova, obuhvaćaju se i mogući razlozi neprihvatljivost vezani uz ostale obvezne uvjete Jednostavne izravne dodjele.

Prigovor na Obavijest o neprihvatljivosti i/ili na Odluku o isplati kojom se djelomično ne prihvaćaju određene aktivnosti/troškovi podnosi se NKT-u u roku od 15 dana od primitka istih na e-mail adresu: FSEU-prigovor-dodjela@mpgi.hr.

Zadnje novosti

Ako mogu farme, onda može sve biti digitalno

Natječaj „Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija” nudi tvrtkama po 100 tisuća eura Na suvremenoj farmi roboti rade sve, odaberu kravu,

Istraživanje seli iz garaže u tvrtku

Malim poduzetnicima u znanjem intenzivnim sektorima je na raspolaganju više od 13 milijuna eura  Za mikro i mala poduzeća je nastupio pravi trenutak priprema za

ciljana znanstvena istraživanja

Prilika za istraživačke organizacije i poduzetnike

Potporom u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja u okviru programa Ciljana znanstvena istraživanja   Istraživačke organizacije, mikro,

Fond za pravednu tranziciju

Nova prilika za inovacije

Fond za pravednu tranziciju poduzetnicima je namijenio 9,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za ulaganja u proizvodne i poslovne inovacije koje neće štetiti okolišu Investicije su