Zahvaljujući Eurostars programu tvrtke mogu ostvariti bespovratnu potporu u iznosu do 200 tisuća eura za istraživanje i razvoj
Istraživanje i razvoj temelj su inovacija i najlakše ih je ostvariti u malim i srednjim tvrtkama. Mali timovi su okretni i brzi, lakše donose odluke, mijenjaju smjerove i brže se prilagođavaju novim situacijama. Sada, zahvaljujući Eurostars programu, imaju priliku do 12. rujna prijaviti svoje projekte i ostvariti bespovratne potpore u iznosu do 200 tisuća eura. Ključan uvjet za ostvarivanje potpore je suradnja između minimalno dvije zemlje članice u projektu.
Glavni partner na projektu mora biti malo ili srednje trgovačko društvo koje se bavi istraživanjem i razvojem, innovative SME. Ostali partneri na projektu moraju biti mala ili srednja trgovačka društva. Znanstveno-istraživačke institucije mogu se uključiti u projekt kao vanjski suradnici, ali ne mogu samostalno sudjelovati u projektu niti su član HR konzorcija. Najviši iznos bespovratne potpore po pojedinom projektu iznosi 200.000,00 eura, odnosno 60 posto za mikro i mala poduzeća te 50 posto za srednja poduzeća, ovisno što je manje.
Što je Eurostars program
Eurostars je program kojim se potiču mala i srednja poduzeća, MSP na suradnju sa međunarodnim partnerima u pokretanju istraživačko-razvojnih, IR, aktivnosti. Eurostars program ima za cilj potaknuti tvrtke na ulaganje u aktivnosti istraživanja i razvoja te na taj način jačati njihov inovacijski kapacitet, potaknuti međunarodnu suradnju poduzetnika i stvoriti temelje za međunarodni tržišni plasman. Eurostars je dio Europskog partnerstva za inovativna mala i srednja poduzeća te Istraživačkog programa Hrvatska. Partnerstvo sufinancira Europska unija kroz Obzor Europa. Istraživački program Hrvatska financiran je iz sredstava Drugog švicarskog doprinosa odabranim državama članicama Europske unije za smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti. Osnovni kriterij je sudjelovanje minimalno dvije zemlje članice u projektu.
Što su europska partnerstva
Europska partnerstva povezuju Europsku komisiju i privatne i/ili javne partnere kako bi zajedničkim istraživačkim i inovacijskim inicijativama riješili neke od važnih izazova u Europi. Oni su ključni provedbeni instrument programa Obzor Europa i znatno doprinose postizanju političkih prioriteta EU-a. Okupljanjem privatnih i javnih partnera europska partnerstva pomažu u izbjegavanju dvostrukih ulaganja i doprinose smanjenju rascjepkanosti istraživačkog i inovacijskog okruženja u EU-u. Zajednice znanja i inovacija EIT-a također su institucionalizirana partnerstva. ZZI-ji EIT-a nastoje riješiti problem nedostatka vještina, a već su uspostavljeni u okviru programa Obzor 2020. Ključni su partneri u ZZI-jima EIT-a visoka učilišta, istraživačke organizacije, poduzeća i drugi dionici.
Tri vrste partnerstva
Cilj je europskih partnerstava s EU-om i pridruženim zemljama, privatnim sektorom, zakladama i drugim dionicima odgovoriti na globalne izazove i modernizirati industriju. Prijedlogom programa Obzor Europa utvrđuju se uvjeti i načela za uspostavu europskih partnerstava. Postoje tri vrste partnerstva. Suprogramirana europska partnerstva su partnerstva između Komisije i uglavnom privatnih, a ponekad i javnih partnera. Memorandum o razumijevanju temelj je suradnje u tim partnerstvima jer se njime utvrđuju ciljevi partnerstva, obveze obiju strana i upravljačka struktura. S više od 8 milijardi eura iz programa Obzor Europa partnerstva će trajati od 2021. do 2030., što će im omogućiti da pridonesu posljednjim pozivima na podnošenje prijedloga u okviru programa Obzor Europa i nakon toga završe svoje završne aktivnosti. Na taj se način Komisiji omogućuje suradnja s industrijom kako bi se potaknula ulaganja u istraživanje i inovacije te prevladali veliki izazovi u području klime i održivosti, kako bi Europa postala prvo klimatski neutralno gospodarstvo i kako bi se ostvario europski zeleni plan. Partnerstvima će se ostvariti i digitalne ambicije EU-a za sljedeće desetljeće, digitalno desetljeće Europe, u skladu s ciljevima zelene i digitalne tranzicije. Provedba partnerstava se prije svega odvija u okviru programa rada Obzora Europa i njihovih poziva na podnošenje prijedloga. Svako partnerstvo Komisiji pruža informacije o relevantnim temama poziva koje treba uključiti u programe rada. Bespovratna sredstva koja proizlaze iz tih poziva u potpunosti se financiraju iz programa Obzor Europa. Privatni partneri razvijaju i dodatne aktivnosti koje se ne financiraju u okviru programa Obzor Europa, ali su uključene u strateške programe partnerstva za istraživanja i inovacije. Te dodatne aktivnosti obično su usmjerene na pitanja kao što su uvođenje na tržište, razvoj vještina ili regulatorni aspekti. Sufinancirana europska partnerstva koja se koriste mjerom sufinanciranja programa su drugi oblik partnerstva. Riječ je o partnerstvima u kojima sudjeluju države članice EU-a, a u središtu su konzorcija ulagači u istraživanja i druga javna tijela. Institucionalizirana europska partnerstva su partnerstva u području istraživanja i inovacija između Unije, država članica EU-a i/ili industrije i čine treći oblik partnerstva. Institucionalizirana partnerstva provodit će se samo ako se drugim dijelovima programa Obzor Europa, uključujući druge vrste partnerstava, ne bi postigli željeni ciljevi ili očekivani učinci.
Za više informacija o fondovima EU obratite se na: info@logickamatrica.eu